Červený trpaslík X: Entangled

Červený trpaslík X: EntangledKultové veci by sa nemali resetovať. Väčšinou to dopadne biedne. Červený Trpaslík je ale iný kaliber. Britská televízia Dave pred takmer rokom odvysielala už desiatu sériu niekoľkokrát resuscitovaného Red Dwarfa – a na počudovanie, štvorka týpkov uviaznutých vo vesmíre stále váľa.

Len šesť nových epizód? Čo sa dá robiť. Vždy je lepšie menej a kvalitne ako veľa a nanič. Posledná séria vznikla po trojročných špekuláciách od trojdielneho Back to Earth – ktorý bol miestami predsa len trochu nudný rozkúsovaný film. Desiatka Červeného trpaslíka nadväzuje na najlepšie diely zo začiatku 90-tych rokov. Akurát, že miesto na Kosmikovi sa sympatickí babráci vezú na pôvodnom Trpaslíkovi. Dej v podstate ignoruje dve „väzenské“ série seriálu spred 15 rokov.

Ľudia vo vesmíre sa delia na dve skupiny – fanúšikov Red Dwarfa a tých ostatných, väčšinu, ktorým geniálny britský humor nič nehovorí. Tí druhí si vystačia s tureckými telenovelami, fajnšmekri ale potrebujú svoj prídel inteligentných vtipov a inotajov. Dostane sa im ho v „najnovšom“ Červenom Trpaslíkovi? Samozrejme, že áno! Scenár je stále vo forme (môže za to najmä Doug Naylor, ktorý je zároveň aj režisérom série, jeho parťák Rob Grant ústupil do úzadia).

Definitívne preč je americká mora Red Dwarf USA, najtrápnejšia licencia v televíznej histórii. Trpaslík je britský – a navyše, doba pokročila, takže miesto papierových kulís sú aj efekty a prostredie oveľa vkusnejšie ako v pôvodnej legende.

Hoci zostarnutý, Lister je stále pohoďák bez Kochanskej (môže baliť aspoň lodné automaty so ženkými hlasmi), ktorý sníva, že sa raz vráti z kozmu medzi ľudí a medzičasom zalieva spomienky hektolitrami piva a karí kebabom. Kryton, Kocúr, Rimmer – všetko je ako bolo. Akurát u zbabelého mamľasa Rimmera dôjde k miernemu posunu charakteru. Vyjasní si svoju rodinu, ako je v skutočnosti s bratmi a jeho nechvalne známym otcom.

A aby divákom nebolo smutno za Kochanskou alebo  Holy (superpočítač tu nie je), tak sa v seriáli objavia nové Red Dwarf girls. Sú vynikajúcim oživením a koniec ich účinkovania vo vesmíre je veľmi zábavný. Ide hlavne o tri postavy – šibnutú dobyvačnú simultantku Crawford (Susan Earl), ešte šibnejšiu profesorku Edgingtonovú (Sydney Stevenson), ktorej prepína až tak veľmi, že sa jej páči Rimmer a Pree (Rebecca Blackstone), úplne najšibnutejšiu počítačku s gotickým výzorom a strojovou logikou.

Čo si budeme hovoriť, Červený Trpaslík má stále svoje kúzlo. Dielov je málo, ale sú o niečo dlhšie. Občas to trošku zaváňa nudou (najnudnejší diel je Dear Dave), ale zase je tu priestor na viac point a vtipov. A v jednej epizóde dostane pomerne veľa miesta aj Ježiš :).

O autorovi Zobraziť všetky články

admin