Comics Salón 2014

Zase v tom istom meste s tými istými pološialenými taxikármi. Zase v starom známom Istropolise, ktorý sa v lete mení na saunu, pretože sa pri jeho stavaní neuvažovalo nad tým, že ho budú navštevovať ľudia. A zase vo výbornej nálade a s vedomím, že nie sme jediní geeci na svete.

Tohto roku sme asi prvýkrát videli cosplay súťaž triezvym pohľadom (doslova). Možno aj zato nás chrípka čapla tak skoro a teraz do seba lejeme galóny slivkového čaju a pri pariacej šálke sa prehŕňame v najnovšej úrode fotiek.

Na vrchu poradia v cosplay súťaži bola slušná tlačenica. Aspoň štyri-päť kostýmov by si zaslúžilo vyhrať prvé miesto. Silný ročník. Ale ako sa hovorí, len jedna misska dostane byt na jeden rok. Na najvyšší stupienok sa postavil Iron Patriot, hybrid Iron Mana a Kapitána Ameriku, ktorý by dnes asi nevyhral v Rusku, ale zato mal funkčnú helmu aj ramenný kanón. A všetky kusy armoru mu krásne doliehali, že by možno chvíľku prestál aj ozajstnú streľbu.

Druhé miesto vyfasovala skupinka perfekcionistov v kostýmoch zo Scissors Crown. Čo je to presne za záležitosť neviem – dych došiel už aj slovenskému Googlu. Ale je to ťažká kategória plná detailov, takže z tohto hlúčiku vzišiel osvedčený a odladený eurocosplayer Michaelis Xerxes Break.

A nakoniec, medaila sa dostala aj do širokej League of Legends posádky. Táto hra je stále v móde (keď je to zadarmo). Blackthorn Morgana vyzerala ako keby si došla potichu zarevať rovno z pekla, veľmi premakaný a vkusý cosplay s jesenným motívom na krídlach. Veru, keby súťaže neboli toľko prelolkované, tak by to hádam podľa nás bolo aj na prvé miesto.

Aj Felan, ktorá má za sebou veľa fanúšikov na Facebooku, predviedla domácemu publiku okrídleného padlého anjela z LoLka (teda, neviem, či je to padlý anjel, lebo tú hru nehrávam, ale slušný obyvateľ neba by nemal mať čierne krídla).

Ako vravíme – zletelo sa veľa špičkových cosplayov, ale stupeň víťazov má len tri sloty. Vieme určite, že napríklad Magickárov zalial studený pot pri pohľade na šampiónku Elspeth (žiaľ, nesummonla si troch soldierov na pomoc). Magic the Gathering narkomanov obyčajne vyvedie z miery bársaká karta, ktorá stojí na ebay 20 dolárov, ale živý planeswalker, čo chodí v ozajstnej krúžkovej košeli z hrubého drôtu a zapletá si vlasy ako Júlia Tymošenková, to je pre majiteľov bielych deckov nápor. Vieme minimálne o jednej hráčskej bunke, ktorú vyradila z činnosti debata o tom, či má mať Elspeth na meči biele alebo modré gemy, a či vôbec nie je ten meč vlastne kopija.

Vďakabohu, že bolo veľa prihlásených pretekárov – tým pádom boli vynechané rozhovory a súťaž hladšie odsýpala. Nič proti interview moderátorky s nervóznym cosplayerom, ale v minulosti nám občas tento prvok pripomínal atmosféru v ordinácii, keď ku gynekológovi príde dôchodkyňa učiteľka na prehliadku a zistí, že pán doktor je jej bývalý žiak zo ZŠ.

No a tak. Sprievodné aktivity sa nám nechce vymenovávať, pretože sú každý rok veľmi podobné. Asi preto si tak veľa ľudí pletie Istrocon s AnimeShow. Na jednej prednáške nám zamotala hlavu myšlienka, že hobiti vznikli tak, že to ľudia robili s trpaslíkmi. Keď to ale ľudia robia s elfami, žiadna nová rasa nevzniká.

Film Socialistický Zombi Mord nám opäť unikol. Je to kliatba. Je chyba ho premietať na obed o dvanástej, tzn. uprostred hlbokej popiatkovej noci. Zombica zväzáčka bola ale veľmi sympatická a idiot, čo nám ju vymazal z foťáku by si zaslúžil odťať prsty Elspethiným mečom/kopijou.

Na karaoke padol mýtus o tom, že dospelý chlap nemôže spievať detský part You are the pirate s odhalenými bradavkami. Vidíte, stalo sa, nikto speváka neodsúdil. Aj konzervatívci v publiku sa zabávali. Bradavky odhalila aj slečna Jane Porterová, našťastie sa v okamihu zmenila na Tarzana z rodu opíc, budúceho lorda Greystoka. No a to boli jediné veselé neprístojnosti, ktorých sme boli svedkami. Ostatok ubehol v slušnej a priateľskej atmosfére. Ako inak.

Celý album z akcie tu

O autorovi Zobraziť všetky články

admin