Drevodom ako budúcnosť

Drevo nie je krehký materiál, je tak odolné a prispôsobivé, že sa v našom stavebníctve opäť dostáva do módy – a v kombinácii s inými materiálmi dosahuje skvelé výsledky. Ak ste už rozmýšľali nad nízkoenergetickým montovaným domovom, možno vám pridáme zopár argumentov, prečo do toho ísť.

Drevodomy sú relatívne lacné a ich prevádzka je skôr o zodpovednosti ako o vysokých nákladoch. Sú výbornou alternatívou k tehlovým stavbám – najmä pre rodiny a domácnosti. Drevo je obnoviteľná surovina, samozrejme, pri rozumnom lesnom hospodárení – a používa sa už odjakživa. Nie je nič, čo by sme o tomto materiáli nevedeli. Vieme napríklad, že dokáže pokojne prežiť stovky rokov. A nie je pravda, že podľahne požiaru skôr ako iné typy stavieb. V skutočnosti sú protipožiarne pravidlá pri kolaudácii nastavené rovnako ako pri murovaných domoch. Životnosť je vypichovanou výhodou montovaných domov, rozhodne sa nestavajú len „pre jednu generáciu“.

Ekologická stránka je pri drevodomoch veľmi dôležitá – nízkoenergetické montované domy potrebujú napríklad menej tepla na vykúrenie, ale málo energie sa spotrebuje aj pri výrobe jednotlivých dielov (v porovnaní napríklad s takou výrobou cementu a tehál). Drevodomy majú aj dobrú vlastnosť, že pohlcujú emisie, dobre v nich prebieha tepelná výmena medzi vnútrom a vonkajškom (veľký problém muriva) a skvelo si dokážu poradiť s vlhkosťou (zamyslite sa, prečo je väčšina chalúp v lese z dreva). A ak je naopak vzduch príliš suchý, drevo dokáže vlhkosť uvoľňovať v malej miere do prostredia – a pre ľudské zdravie je vlhkosť  vzduchu okolo päťdesiatich percent takmer podmienkou ku kvalitnému životu.

Život v úhľadnom veselom domčeku je príjemný, pohostinný a otvorený. Je to skrátka štýl a možno aj tradičný kolorit. Ak „socialistické“ kocky zlepšili kvantitu bývania, moderné drevodomy zlepšujú kvalitu a kultúru nášho žitia v domácnosti. Aj zdravotný vplyv drevostavby je pozitívny, napríklad čo sa týka už spomínanej vlhkosti, prašnosti alebo teploty. Výborný bonus je akustika, ak v klasickej bytovke nemáte nábytok, záclony či koberce, určite viete o čom hovoríme. Prejdite si články o domácnosti v nejakom magazíne a určite nájdete ďalšie fakty o drevodomoch.

Montovaná stavba je v podstate rýchla stavba. Nie je to úplne doslova „lego“, ale niektorí to k obľúbenej stavebnici prirovnávajú. Určite odpadne robota s množstvom vody, miešania betónu a nekonečného schnutia stavby, netreba klásť tehly a kvádre jeden po druhom, jednotlivé diely sú už dopredu profesionálne odmerané a pripravené. Nie je treba mať na stavbe veľkú partiu robotníkov, lepšie je menej ľudí, ktorí sú zohratí a vedia presne čo robia.

Mohli by sme náš objekt článku chváliť ešte dlho… hádam len na záver spomeňme, že opravy a neskoršie stavebné opravy nie sú komplikované.  A je tu ešte jedno zaujímavé plus – vďaka užším priečkam máte vnútri izieb opticky aj prakticky viac priestoru ako pri hrubých stenách.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin