Koňýk stage diving

Ževraj rodinný a multigeneračný festival. Prečo nie?

Do Červeníka chodia muzikanti odnepamäti (teda… 50 rokov), väčšinou v krojoch, za víno a za párky. Pred 10 rokmi ale napadlo piešťanskú agentúru, že by na miestnom amfíku mohli usporiadať aj niečo modernejšie a populárnejšie… takže… sme tam tohto roku mali Desmod, I.M.T. Smile, Zuzku Smatanovú a celý prierez našou štíhlou popscénou. Milovníci folklóru a zážitkov z geriatrického oddelenia si na svoje prišli až v nedeľu.

Nielen rodinný, ale aj dosť lokálny je tento náš festival. Veľa sa tu totiž nestanuje a mraky zahraničných turistov hlohovecký okres ešte neobjavili.  O to viac sa môžu naše lokálne hviezdy vyšantiť v domácom prostredí. 50-ročný Koňýk zo Zóny A (je starý ako slávnosti hudby, spevu a tanca, vidíte) si zakrepčil na rukách stredoškolskej výpravy v punkových oblečkoch. Niečo mi vraví, že Stage Diving má Duna zakázaný, ale Koňýk sa tam vrhol ako vedúci pionierskeho tábora, ktorému je jedno, či ho zavrú. A v Červeníku je to jedno, veď čo zlého by sa mohlo stať…

Pásky na ruky rozdávali orgazátori s nápisom napr. Topfest thursday a podobne – chvályhodné ekologické a ekonomické gesto. Bystrík hral dáke coververzie, ale dedkovská kapela, čo naraz hrala „Pri veži“ zadarmo (rozumej v miestnej krčme pre šporovlivých domácich) mala lepší playlist ako Bystrík. Najhorší čas, keď bolo publikum pod slnkom najmalátnejšie si vyžral Arzén… ani neviem, či na pódium vybehla dáka Katarínka, ostatné bolo ako zvyčajne.

A v noci… v noci bol deň pred supersplnom. Asi preto sa Maťo Ďurinda pred štandardnou pesničkou Pravda Víťazí sťažoval na privatizérov, ktorí rozkradli Slovensko. Čím je starší, tým je vtipnejší ten Maťo Však pred voľbami robí kortešačky pre pár takých vypasených privatizérov. Mediálny poradca hnutia Jožo Ráž by s ním určite súhlasil…  To sa tam rovno ten chlapík, čo zastrelil dvoch dôchodcov, mohol sťažovať na mládež, ktorá na zábave do seba sáče (poguje).

No ale vážne. Line-up majú v Červeníku dobrý, klobás dosť, aj guláš, pivo a pár predražených drinkov, kde 70% zloženia je ľad, po novom aj dáke oravské placky pribudli v niekoľkých stánkoch, do čínskych slížov mi Slováci konečne dali omastku, že mi to skrátilo život o mesiac, ale konečne neboli suché, skrátka, lokálny a rodinný, ádios, zase o rok.

Spevák Koňýk Zóna A

 

Arzén

 

Červeník Festival 2014

O autorovi Zobraziť všetky články

admin