Žákovic Open 2014

Ženy, víno, spev. Uprostred úrodného poľa za Trenčianskymi Bohuslavicami. Tentokrát bez čajovne, ale s pivom a potulnými umelcami.

Keby na Žákovic Open festival chodil aj pán poslanec Blaha, určite by napísal blog, že sa tam pária fašisti, a vôbec – celé je to semenisko neoliberálneho hriechu. A to je škoda, lebo aj taký klávesák z Ethereal Pandemonium by si určite na mierumilovnom Žákovici niečo našiel (Čad? Dúfam, že sa Pišta Vandal neurazí, ale tiež je to rachot). Žákovic je jedným z dvoch troch festivalov, ktorým sa hovorí Malá Pohoda.

A zrovna tohto roku bol naraz s festivalom na Duchonke (ach to WC jazierko) a so záhoráckym Cibula Festom, kde to odpálila Barbara Haščáková a v hľadisku bol Majster N! Dokonca došli aj Alphaville – no, čo si budeme hovoriť, Žákovic dostal predsa len prednosť. Forever Young si dáme voľakedy nabudúce.

Korben Dallas môžu mať parádne albumy a byť najlepší hudobníci široko-ďaleko, ale aj tak to nie je koncertová kapela. Neviem. Presný opak je zase Para, ktorá nie je dopilovaná v žiadnom smere, ale na pódiu je veľká vec. Čím to je, netuším, v pohybe to asi nebude, keďže Lasky tiež nie je vyslovene atletický horelez po stejdžových trúbkach. Proste mágia. A ešte jeden postreh k Satanovým rukám. Tuším som čakal niečo iné… ale napokon aj poslednému fandovi docvaklo, že sa to volá Saténové ruky a aj tóny majú kajnžmekersky saténové. Takže vidíte, mierumilovný festival?

Nuž a nakoniec, ako sa vraví, to prvé je najlepšie – Sunshine in your Ass, názov z kapely, z ktorej by ste nikdy neuhádli, že ide o pohodový rock a The Wids z Vrbového (odkiaľ skupina prišla sa ale nemusí písať), v ktorom sa snúbi punková surovosť s popovou melodikou, jemnosť s hlukom, náruživosť s letargiou a plávajúce harmonické gitarové akordy, ktoré chvíľami naberajú noiseový spád.

Poslední menovaní hrali síce len „za plotom“, ale to nevadí, veď aj stand-up comedy žáner bol len za plotom a aký úspech zožal. Škoda, že to nevideli Marián Mlsna alebo Ján Pisančin. Možno aj tetka Agneša by si povedala, že prišli nasledovníci.

The Wids

 

Žákovic Open 2014 publikum

 

Fotečka

 

Nad Toi-Toi-kami zapadá slnko

O autorovi Zobraziť všetky články

admin