Gilliganov ostrov

Gilliganov ostrov „Gilligan a aj Skipper, tiež milionár a jeho manželka… filmová hviezda, profesor, aj Mary Ann všetci uviazli na ostrove,“ spieva sa v úvodnej znelke populárneho amerického seriálu Gilliganov otrov (Gilligan’s island). Mimochodom, podľa imdb.com ide o najpopulárnejšiu seriálovú pesničku v celej histórii televízie.

Jeden z najslávnejších sitcomov histórie začínal v roku 1964 na čiernobielom filme (vtedy začala aj americko-vietnamská vojna) a dožil sa 3 originálnych sérií. Prvú čiernobielu sériu neskôr kolorizovali pomocou techniky. No, a samozrejme, natočili sa hŕby kópií, remakov, lasvegaských kabaratných seriálov, paškvilov a podobne. Pokiaľ viem, tento fenomén Slovensko absolútne obišiel, možno si niekto spomenie len na narážky na Gilligana v iných sitcomoch (alebo celý diel Baywatchu urobený ako paródia na túto klasiku).

Z Gilligana sa stala popikona, Američanom imponoval mľandravý smoliar, prvý dôstojník kapitána Skippera, ktorý sa na úvod uviedol tým, že vyhodil kotvu bez lana  a potom v podobnom duchu váľal celý seriál. Vždy keď sa našiel nejaký spôsob ako uniknúť z ostrova, prišiel nahlúply Gilligan s dobrým úmyslom a všetko pokazil. Američania sa išli uváľať od smiechu nad týmto vtipom. Každý ale Gilliaganovi hneď odpustil. Profesora vždy napadol nejaký dobrý nápad, keď Gillian táral svoje historky z detstva alebo nejaké nezmysly.

Gilligan nešikovne balil Ginger, žartoval o Skipperovej tučnote a kŕmil sa kokosovými koláčmi Mary Ann. Mimochodom, obe slečny sa v seriáli pohybovali odvážne odhalené, čím nepochybne prispievali k obľúbenosti Ostrova. Ginger mala vždy perfektný večerný účes, hoci jej odev pripomínal handričky z potopenej lode a Mary Ann (hraná bývalou misskou) hrala jednoduchú farmárku, ktorá dokáže využiť materiál ostrova na vytvorenie pohodlia.

Pretože večné dišputy na ostrove by bola nuda, autori do neho pridali návštevníkov zvonka, dokonca sci-fi prvky ako mimozemsťanov, semená, po ktorých zjedení sa dajú čítať myšlienky, alebo nejakého úchyla podobného Drakulovi. Na ostrove je tiež aktívny vulkán a veľké nálezisko zlata. Nekonečná téma takmer 100-dielneho sitcomu, ktorý mal byť pôvodne „iba 3-hodinovou plavbou z Hononulu s 2 členmi posádky a 5 pasažiermi“.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin