Košice v National Geographic

Košice v National GeographicOd projektu Európske hlavné mesto kultúry sa okrem iného čakalo, že o Košiciach napíšu aj nejakí tí zahraniční novinári. A keď sa tak stalo, tak nevieme na ich pohľad reagovať s nadhľadom.

Dva články vyšli v krátkom čase o Košiciach, ale slovenské publikum sa k obom postavilo ako sa patrí, zdravým vidieckym a nechápavaým spôsobom.

Tak v prvom prípade – National Geographic Traveler. Je to akási cestovateľská príručka vo veľkej a slávnej rodine Žltého rámčeka. Sotva nájsť na svete prestížnejší časopis (s vlastnou televíziou a tak ďalej). Na článok o Košiciach zaregovali Slováci veľmi radostne, až pyšne. Slávnostne a nekriticky. Akurát, že články v našich médiách o zahraničnom článku sú dlhšie ako samotný zdroj.  Príspevok od novinárky Kimberley Lovato je – nech sa na mňa dáma nehnevá – viac poznámka, alebo tzv. bodka, než seriózne spracovaná téma.

Pár riadkov textu a amatérska fotka (a akých úžasných fotografov zamestnávajú v NG!), kde sa fotograf postavil na hlavnú ulicu a len tak naverímboha cvakol obchody so sochou. Samotný text, či vlastne pár riadkov, je niekde na úrovni medzi „nechcelo sa mi tam ísť a tobôž po niečom pátrať“ a „však to zbúcham aj z Googlu“. Naozaj, nie je tam napísané nič čo by sa nedalo vyzistiť z internetu a k reportáži to má pekne ďaleko. Celý článok na strane 30 v októbrovom Traveleri je jednoducho len taká zmienka kvôli rôznorodosti, aby cestovatelia nečítali stále len o Afrike alebo juhovýchodnej Ázii…

No a potom tu máme Daily Mail. Tento článok našich čitateľov pekne pobúril. Že čo si to tí zahraniční reportéri dovoľujú. V každej diskusii sa vyliali príspevky na úrovni dozorcov v Osvienčime. Pritom o čo ide vlastne? Daily Mail je vyhlásený surový bulvár a že nás budú chváliť ako v miestnych pätolízačských mestských novinách (ktohovie prečo považovaných za majetok primátorov, hoci ich platia daňoví poplatníci) by sme predsa nemali čakať? Veď ten Daily Mail sa často ďaleko horšie obúva do miestnych britských pomerov. Čo ste čakali, orechové koláče?

Luník IX je v Európe jednoducho „exotika“ a tak ho berieme aj my. Ja viem, že štát, ani jeho občania za stav toho sídliska nemôžu, že my tam nevyvážame tie odpadky, nevytŕhame bloky z panelákov, nesekáme sekerami do trafostanice kvôli kovom. Keby sme však dlho hľadali, určite by sme našli toho, komu napadlo založiť túto peknú mestskú štvrť.

A ten autor bulvárneho článku v ničom neklamal a presne to isté robia aj slovenskí novinári – keď nemajú témy, idú do rómskej osady a tém je hneď dosť. A Luník IX poskytuje dostatok materiálu na drsné „dobre vyzerajúce“ street fotky a absurdné príbehy zo života. Že sa zahraniční novinári od začiatku ťahali len do známeho geta a nešli na produkciu nejakej prestarnutej celebrity, ktorá chcela byť slávna skrz protekciu svojho papaláša manžela? No tak. Košice sú pekné mesto, ale pekné (a nudné) veci bulvár nezaujímajú. Ani Nový Čas nepíše o pekných stránkach Košíc, tiež radšej zájdu na ten nešťastný Luník…

O autorovi Zobraziť všetky články

admin