Konečná (The last stand) - Arnold a Johnny

Konečná (The last stand) - Arnold a JohnnyPatrí Arnold do starého železa? Možno – ale len to momentu, keď sa vrúti s džípom na scénu a vyprázdni zásobník brokovnice do ksichtu prvého zloducha. Dedko stále vie, za ktorý koniec sa drží guľomet.

Desať rokov ubehlo odkedy si Arnold Schwarzenegger siahol na hlavnú rolu vo filme (v treťom Terminátorovi). Potom osem rokov siahal na iné veci – ako guvernér Kalifornie. A ešte si popri tom strihol aj profesúru na prestížnej univerzite. V Amerike je možné všetko. Len škoda, že to nepotiahol až na prezidenta ako iný holywoodský akčný klaďas Ronald Raegan – republikáni za desať rokov aj tak nemali, čo nasadiť do volieb.

Skrátka a dobre – Arnold je šerif Ray Owens a k mestu sa rúti na rýchlom aute vyhlásený narkobarón, ktorý na úteku pred popravou stihol zariadiť exitus niekoľkým policajtom a agentom FBI. Logiku vo filme nehľadajte – zloducha nezastaví ani FBI, ani Národná Garda, ani armáda, musí sa toho ujať Arnold so šerifskou hviezdou. Je síce starý, ale zamladi bol v „Taktickej jednotke“ a je naštvaný, že mu narkomafia ukradla jeho voľný deň. Režisérom filmu je Kórejčan a na celom snímku vidieť, že chlapík má dosť rád staré westerny.

Prihraničné mestečko pri Mexiku je ľudoprázdne, lebo všetci odišli na autobusoch na futbalový zápas. Zostali len dve pekné pipky, babka s guľovnicou a zopár starcov – a jedným z tých starcov je Arnold. V scéne, keď vyletí z okna a druzgne dole na auto, zapraskajú kosti divákom v kine. A ešte je tu postava Johnny Knoxvilleho z Jackassu, šibnutý maník do historických zbraní. Zrejme mal byť najvtipnejšou postavou. Na akú takú romancu je tu zase herečka z Thora (Arnold mladým praje) a to je celý príbeh.

Ono vôbec, dej je dosť plochý a predvídateľný – celý film by asi za nič nestál, nebyť Arnolda. Jediný, starnúci, ale stále charizmatický akčný hrdina, dokáže zo snímku urobiť relatívny trhák. Myslím, že film sa páčil skôr fanúšikom, ktorí milujú 80-te roky. Mladým už asi veľa nepovie, keď Arnold vyprázdni guľomet do žalúdkov záporákov a zahlási: „Vitajte v Sommertone“. Vlastne pri niektorých hláškach sa budú cítiť trápne asi aj tí starší :). Arnold sa stále vie tváriť naštvane. Ostatne je to asi jedna z dvoch jeho hlavných hereckých póz.

K dobru filmu treba povedať, že zloduchov tu nie sú až také kvantá ako napríklad v Komande a že niektoré momenty sú vydarené. A nakoniec – bavilo ma to pozerať do konca, tak vo co go?

Momentálne nie je ľahké točiť akčnú klasiku. Pred svalnatými barbarmi publikum dnes uprednostňuje navoňaných fešákov. V roku 2013 leteli supehrdinovia – Iron Man 3, nový Superman bez slipov na šponovkách, ďaľší Thor alebo Wolverine. A potom nejaký ten Hobit alebo Star Trek. Je tam vôbec miesto pre Arnolda? Je. Najskôr si na pľac siahol v podobnom retro comebacku Expendables jednotke (v scéne, keď sa zo Sylvestrom v kostole rozprávajú, kto schudol a kto pribral a Bruce sa ich spýta, či si vyfajčia vtáky) a keď zistil, že to ide, tak do toho opäť šliapol naplno. Tak, čo, dedo, natočíš ešte niečo?

Cez  mesto šerifa Arnolda jednoducho žiadny mexický mafián neprejde.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin