Neprepadajte panike (ani pri pohľade do zrkadla). Začínajúca stránka slovenského cosplay ráčila najať profesionálneho škrabáka, aby Vám, našim precteným čitateľom, sprostredkovala návod na výrobu vlastného kostýmového kúsku, v ktorom môžete exhibovať svoju telesnú schránku na verejnosti (za predpokladu, že to bude na vhodne zvolenej akcii).
Začneme zľahka, pohľadom do zrkadla? Máte? Výborne. Toto je prvá vec, na ktorú sa môžete vykašľať. Ak chcete svoj kostým obľúbenej postavy, zahoďte názory niektorých konzervatívcov, podľa ktorých by sa kostýmy mali voliť na základe fyzickej predispozície. Ja sám som nízky a fúzatý, ale som neochvejne presvedčený, že by zo mňa bola bohovská Lara Croftová. Rozumiete kam mierim? Pre ilustráciu budem ďalej v texte používať postavu vojaka NCR z hry Fallout: New Vegas, kĺbi sa v ňom totiž viacero prvkov, ktoré chcem využiť.
Keď máme za sebou prvý krok, na rade je rozhodnutie aký kostým vlastne chceme vyrobiť. Ono je dosť výrazný rozdiel medzi jednorazovou záležitosťou na jedno konkrétne podujatie a bojovým odevom Stormtroopera, v ktorom môžete neohrozene vyraziť do púštnych bojov. O odevoch na jednorazové použitie nemá veľký zmysel písať. Stačí iba poznamenať, že farebný papier, nožnice, lepidlo a staré tričko ako podklad budú vašimi najlepšími spoločníkmi. Každý, kto mal tú nesmiernu česť navštevovať predškolské vzdelávacie inštitúcie, to zvládne. V tomto prvom článku sa budeme teda zaoberať trvácnejšími kúskami, za ktoré však neplánujeme vyhodiť celú jednu výplatu.
Prvá vec, ktorú musíme urobiť – ako v každom projekte – je zamyslenie sa nad funkčnosťou kostýmu. Prvoradé je pohodlie. Hoci v tom budete možno len na jednej akcii, stále to znamená niekoľko hodín. Takže nie je dobrý nápad napasovať sa horko-ťažko do kostýmu a potom si uvedomiť, že konzumácie tekutín vyvoláva aj potrebu vylúčenia jej nadbytočného množstva, chápeme? Potvrdí vám to každý účastník historických bitiek, ktorý sa do brnenia navliekol už hodinu vopred a potom v tom horku vypil dve-tri nealkoholické pivá, ktoré sa ráčili ozvať 5 minút pred šikovaním do línie.
Takže si rozkreslíme jednotlivé časti kostýmu. Znie to jednoducho, ale opak je pravdou. Musíte sa zamyslieť nad tým, v akých podmienkach budete kostým používať. Ak to budú slovenské výstavné priestory, v ktorých sa zvyčajne konajú slovenské cony, rátajte s obmedzeným množstvom vrstiev, je tam predsa len dusno….aj pekný kostým je nanič, ak sa vo vašom okolí bude vznášať odér pomocných stavebných robotníkov na konci 12-hodinovej šichty.
Príklad: Vojak NCR má khaki uniformu zloženú z bundokošele, nohavíc a ťažkej obuvi. Na hlave podľa vkusu booney klobúk alebo baret. Ďalšie doplnky podľa potreby a zase vkusu. Mne osobne sa páči baret, ale bez ochranných púštnych okuliarov. Ako nositeľ baretu by som sa považoval za dôstojníka, takže by sa hodil aj kabát. Nohavice musí čosi držať, na obrázkoch je vidieť opasok na bunde vonku, takže volím traky. Poslednou časťou je vonkajšie brnenie. Všade je to tmavá khaki, kvôli teplu si ako doplnok zvolím bandaliér s nábojmi a náramenníky, pretože sa mi proste páčia (a zakryjú fakt, že som posledné mesiace zanedbával cvičenie).
Ono vôbec, nebojte sa rozpitvať tie kostýmy do detailov. Aj autori postavičiek často vychádzajú z dostupných odevov, takže ich len musíte pod nánosom doplnkov objaviť. Potom už viete, čo budete v ďalšej fáze hľadať. Ušetríte si prácu.
Keď je rozkreslenie hotové, začneme postupovať od základov, teda od základného odevu. V mojom prípade je to pomerne ľahké. Nie je vždy potrebné vymýšľať teplú vodu a khaki uniforiem je dosť, aj cenovo ľahko dostupných. Miesto šitia teda volím poľný odev československej ľudovej armády vzor 85, ktorý je na slovenských armyshopoch dostupný v smiešnej cenovej relácii. Rovnako je na tom baret. Základ mám teda doma za menej než 20 eur, navyše ho bude možné využívať pri výletoch do prírody (aspoň chytí patinu).
Pravdaže, nie vždy je potrebný internet. Na množstvo odevov stačí vyrabovať skrine. Neverili by ste, na čo dokážete naraziť u babky na povale alebo v secondhandoch. Napríklad trenky Wonderwoman sú v podstate staré socialistické cvičebné trenky, stačí ich polepiť hviezdičkami.
Po pomoci internetu siahame až v prípade, že metóda prezerania dostupných zásob zlyhala. Ak nenájdete nič ani na bazoši, armyshopoch a online secondhandoch, na rad príde stará dobrá ihla a šijací stroj. So strihmi oslovte radšej mamu alebo babku, chlapi eventuálne priateľku.
Základ máme hotový, prišiel čas na doplnky. V mojom prípade som baret kúpil. Horšie to bude s brnením. Na náramenníky som pôvodne chcel použiť kúsky kože od remeselníka v okolí. To je mimochodom skvelý zdroj materiálu, ktorý je prakticky zadarmo. Odrezky títo remeselníci nepotrebujú a vám sa na doplnky môžu skvele hodiť.
Návody na najrozličnejšie haraburdy nájdete na internete. Bez srandy, nestalo sa mi, že by som po chvíli nenašiel návod na takmer čokoľvek. Ak si predsa len sami neveríte, neobjednávajte hneď u profesionálneho remeselníka. Kopu šikovných ľudí a podstatne nižšie ceny nájdete aj na sashe.sk. Stačí ich len osloviť.
Kde som to skončil….aha, náramenníky. Nuž, lenivosť a časová deprivácia urobili svoje, takže keď som si to brnenie dôkladne rozpitval, objavil som, že je to vlastne výstroj na hokej alebo americký futbal. Oboje dostupné v športových obchodoch. Hokejové je cenovo prijateľnejšie, idem teda do toho. Ak máte čas a ste šikovnejší než ja, vôbec neváhajte si tieto veci urobiť sami. Pôvodne som chcel proste pásiky kože zošiť k sebe a potom na miesto ramená uniformy. vyzeralo by to lepšie. Tak som to našiel na stránke s návodom na výrobu koženého brnenia. Vďaka internetu môžete využiť jednu úžasnú výhodu: Vždy (!!!) to niekto urobil pred vami lepšie a vždy sa nájde niekto, kto to hodil online.
Takže ak neviete nájsť strihy, najlepšie materiály a podobne, tak ste proste len nehľadali dosť intenzívne. Premýšľajte nad tým, z čoho koncepcia vašej postavy vychádza a hľadajte tam. Fantasy vychádza z histórie, hľadajte teda u remeselníkov vyrábajúcich stredoveké potreby. Steampunkisti sa nájdu vo viktoriánskej móde. Japonské anime….uff, v tom sa asi vyznáte lepšie než ja :)
Tak, hokejové brnenie nafarbené, nakoniec mám aj ten hrudný kyrys. Teraz príde tá najzábavnejšia časť, tvorenie detailov. A keďže detaily, sú nielen odznaky, obrázky, ale aj zbrane, doplnky a podobné haraburdy, pozrieme sa na to v ďalšom článku spolu s pokročilejším cosplay kostýmom :)