Žiadna hudba z mesta ani z Marsu. Hudba rovno z urýchľovača. Toho veľkého, Hadrónového.
Samé seba označujú ako „vysoko energetickú rockovú skupinu“, ale inak sú vraj popovou paródiou. Škatuľkovanie je v tomto prípade bezpredmetné – táto formácia vystupuje len pred najuznávanejšími mozgami planéty. Na akciách kam chodia len kvantoví fyzici, najčastejšie na kultúrnych podujatiach CERNu (členky kapely sú totiž zamestnankyňami v CERNe). Skupinu Les Horribles Cernettes máte šancu uvidieť, pokiaľ je aj vaším celoživotným cieľom preniknúť do tajov subatomárnych teórií.
Dievčenské skupiny sa zvyknú rozpadnúť do dvoch rokov, ale tieto dámy pôsobia na scéne dlhšie ako je jeden výdych koňa (fotka je z oslavy v roku 2012). Založili sa už v roku 1990 a po dvoch rokoch stihli získať pekné prvenstvo – ich fotografia bola vôbec prvou digitálnou fotkou zdieľanou na internete vôbec.
Môže za to istý Tim Berners-Lee, takmer zanedbateľná postava histórie – teda ak by v mladosti nevynašiel World Wide Web a nespoluzakladal pojmy ako internet, server, http, W3 a podobne. Študentík si potreboval vyskúšať prenos fotiek po internete (ktorý ešte neexistoval) a tak poprosil kamaráta Silvana de Gennaroza z CERNu (Európska organizácia pre jadrový výskum), aby mu oskenoval nejaké snímky spievajúcich kočiek z vedeckého dýchanku z 1992 roku. Jedna z nich bola Silvanova žena, ale to je vlastne jedno – vtedy absolútne nikto netušil o čo ide a že vlastne práve zaťali do dejín mohutný medzník.
Les Horribles Cernettes majú skratku LHC – to je aj skratka Veľkého Hadrónového urýchľovača, Large Hadron Collider. Ide o šialené vedecké zariadenie, o ktorom už každý iste počul a nikto netuší čo sa tam vlastne robí a načo je to dobré. Objavujú tam vedci podstatu vesmíru, prvotnú silu zrodenia, alebo len plytvajú miliónmi daňových poplatníkov v Európe? Na druhú stranu, keby nebolo takýchto čudákov, zrejme by sme asi ešte žili v jaskyniach a netušili o výhodách jadrovej energie.
Nechajme teda bokom siahodlhé debaty, či sa vedci už priblížili k onej Božskej častici alebo nie. Antihmota, fundament vesmíru, plazma, kvarky, slabá jadrová interakcia, teória strún… to všetko sú pekné veci, ale aj teoretickí fyzici si potrebujú občas vyhodiť z kopýtka a zájsť na dobrý koncert. A od toho tu majú spievajúce kolegyne. Bohvieprečo majú stále pekné postavy – žeby šnupali Bozón? Mimochodom, jedna z nich je profesorkou na Harvarde. A aj playlist majú výborný:
– Liquid Nitrogen
– Daddy’s Lab
– My Sweetheart is a Nobel Prize
– Surfing on the Web
– Antiworld
– Collider
– Strong Interaction
– Computer Games
– Microwave Love
– Big Bang
Mr. Higgs
Every Proton of You