Logan: Wolverine

Posledný Wolverine. Mutanská postapokalypsa, westernová melanchólia a posledná bitka starého ubitého a unaveného Logana. 

A asi najlepší superhrdinský film široko-ďaleko, určite za posledné roky. Prečo najlepší? Pretože je dospelý, drsný a zo superhrdinských filmov a komiksov sa vysmieva. Mutani v smiešnych trikotoch? Toto je trochu iné.

Zabudnite aj na nepriateľov. Je úplne  jedno kto to je – Logan bojuje bitku hlavne sám zo sebou. Vlastne je veľká časť filmu akoby psychologická dráma, no vôbec nie na štýl Paneláku a podobne. Kto pozná komiksy o Wolverinovi vie, že vždy dostával nakladačku, že vychádzal zle s ľuďmi, že to pod jeho drsným povrchom vždy vrelo a ako často so všetkým práskol alebo poslal najlepších priateľov do prdele. Jednoducho – Wolverine má osobnosť a keď trpí, tak sa to vôbec nedá prirovnať k trápnemu supermanskému krúteniu pyskami, keď na neho vytiahnete zelené sklíčko. Jeho rany, ktoré sa už nehoja, pôsobia na diváka veľmi reálne.

Hugh Jackman konečne vyzerá ako chlap (aj keď vrásky a jazvy má možno domaľované v CGI). Do opatery vyfasoval malú mutantku, ktorá je úplne ako on. A čo si s ňou počne? Tajomstvo filmu je, že hoci je trochu únavný a občas pomalý, nie je v ňom hluché miesto. Všetko sedí. Ešte aj tá detská herečka je výborná (deti bývajú väčšinou otravné – tu sa dosť zabíjajú, film je rozhodne iba pre dospelých). Aj keď fanúšikovia komiksu Old Man Logan si všimnú, že za skazu mutantov nemohol zrejme Wolverine, ale profesor Xavier, mimochodom, už len tieň kedysi mocného mutanta.

Šetrí sa tu sci-fi prvkami, šetrí sa tu fantastickými kulisami, film má štýl a šmrc. Superhrdinské filmy nemusia byť gýčové. Hádam ten dobrý pocit ostane a už nenatočia ďaľšieho Wolverina :). Niektorí si myslia, že na konci sa mal Logan vysporiadať so Sabretoothom, ale to by asi všetko len pokazilo. Logan nemusí riešiť svojich nepriateľov, ale seba, svojich démonov a svojho posledného priateľa, vetchého starčeka, ktorý už skoro ani o sebe nevie a dovolia si mať spolu už len maličké sny.

Film je tak málo „superhrdinský“, že si tu ani Stan Lee nestrihol klasické cameo – vtipy sa sem nehodia. Holywood konečne zistil, že film s ratingom pre dospelých môže byť terno (po Deadpoolovi). Logan a jeho posledná cesta. Fanúšikovia komiksu dospeli.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin