Lukáš Ladra

Lukáš LadraV marci 2012 zomrel prvý český herný novinár Lukáš Ladra alias L.L.G. 

Každá hra sa raz skončí. Lukášovi pri jeho odchode z tohto reálneho sveta zahrali pieseň z Turricanu II.

Excalibur začínal ako prvý časopis o počítačových hrách u nás vôbec (boli aj iné časopisy, ale písali o viacerých, dnes už zabudnutých platformách). Vydával ho čudák Martin Ludvík. No a Lukáš sa stal prvým neistým šéfredaktorom tohto sprvu diétneho a čiernobieleho plátku. Čitateľská základňa bola nesmierne obmedzená na pár maníkov (16-bitová šľachta a ostatní), ktorým nikto na svete nerozumel a ktorí vlastnili počítač, čo vtedy spoľahlivo zruinovalo každý rozpočet, takže človek sa musel rozlúčiť s ostatnými zábavkami, čo život ponúka.

Spoluzakladteľa Excaliburu opísal Andrej Anastasov v jednom z prastarých Score z roku 1994 takto: „Notorický leňoch a známy neplnič sľubov. Príma chlapec. Heterosexuál. Pařan, ktorý dokáže pařit až 65 hodín a 23 minút na jeden záťah bez omdlenia. Medzi jeho najslávnejšie herné trofeje patria (bez cheatov): prejdenie Manic Minera, pretočenie score v JetPacku, kompletné zmapovanie kultovných hier Tirnanog, DunDarach a Marsport. Za svoj nejväčší úspech považuje kompletné dohranie a zmapovanie Chaos Strike Back od FTL (hral spolu s Červom).“

Rozhovor robili vtedy cez modem. Tak sa vtedy volalo chatovanie, mailovanie, skypovanie, fejsbúkovanie a čokoľvek si len dokážete predstaviť. Keby sa to dopočuli vtedajšie babky, iste by im napadlo, že chlapci robia niečo satanské.

Na pohrebe sa s ním rozlúčil jeho najlepší kamarát Jakub Červinka, ktorý dodnes pracuje v hernom časopise. Dokonca mu aj zahrali pieseň, ktorú mal naozaj rád – Ending theme z hry Turrican II v remixe od Františka Fuku. Volá sa Freedom.

Kto si chce pripomenúť ako tie staré časopisy Excalibur vlastne vyzerali, má možnosť tak urobiť tu – parádny archív Excaliburov.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin

1 KomentárPridaj komentár

  • Ani jsem si nevsimnul, ze tohle nekdo napsal… Letos to je uz 5 let. Kazdopadne diky za vzpominku.
    Cerv