Hobit: Neočakávaná cesta

Hobit: Neočakávaná cestaToľko a toľko divákov, také a také náklady, toľko a toľko zárobok. Hobit je vo všeličom naj. Ale nie je odpísaný od slova do slova ako tvrdili veľké svetové noviny. Jedno je isté – čakajú nás ešte dva diely  a zrejme kopy epických bitiek.

Do Hobita nám tvorcovia primiešali trochu toho deja zo Sylmallirionu a Dodatkov, trochu vlastných vtipov, trochu toho otravného klišé a hromady akcie, ktoré v poslednej orkskej jaskyni miestami pripomínali niečo medzi indickým Matrixom a japonským anime. Niečo z toho nie je na zahodenie – napríklad, že z trpaslíkov spravili o dosť veselejšiu kompániu ako v knihe, každý má svoj charakteristický výzor a správanie. V origináli boli predsa len trochu anonymnejší a líšili sa len farbami kapucien. A Bombur sa tam toľko nenabehal. A Thorin nehádzal toľko veľavýznamných uhrančivých pohľadov.

Ako dobrí obchodníci prepašovali investori do filmu aj postavy z Pána Prsteňov, ktoré v Hobitovi nevystupovali. Elronda (dokonca si aj zabojuje) a Galadriel museli maskéri hodne líčiť, aby omladili starnúcich hercov. Ostatne rovnako nevyzerjú úplne ani Frodo a starý Bilbo na začiatku. Christopher Lee hrajúci Sarumana je už vyše 90-ročný deduško a stále hrá, neurazil sa po trojke Pána Prsteňov, kde ho vystrihli. Hoci len sedí a jeho postava je napísaná veľmi plytko – očividne je to nepríjemný intrigátor a nie šikovný manipulátor. Objaví sa tu dokonca aj hnedý čarodejník Radagast – jeho postava je dosť, uh – šibnutý starec s okakanou hlavou, čo sa kŕmi halucinogénnymi hríbmi, ale temná sila si na neho len tak nevylezie.

V tretine maratónu

Keďže nám Hobita rozdelili na tri mimoriadne dlhé diely, predsa sa len neubránime slabším miestam, ktoré prezývame a pozeráme na hodinky. Ako celok je to však veľmi zábavný kúsok. Každý diel potrebuje zápletku a záverečnú bitku, takže v jednotke máme dokonca nejaký konflikt Thorin – Bilbo a Thorin – Azog, hnusný ork. Inak, orkovia sa o hodne zmenili od Pána prsteňov – už sú digitálni a nie premaskovaní ľudia – takže sú o dosť pokrútenejší a tak. A ktovie prečo, aj belší. Farby sú vo filme obzvlášť zaujímavé – zelená je zelenšia, v jaskyniach je vidno lepšie ako za denného svetla a skoro všetky silné scény sa odohrávajú pri západe alebo východe slnka.

Na konci jednotky HobitaSilným momentom je zobrazenie starého Ereboru a Bitky o Moriu – tu nám režisér Jackson naznačuje, na to čo sa môžeme tešiť.  Armády trpaslíkov vo fešnej zbroji proti armádam orkov v tiež fešnej zbroji, keď sa to tak vezme. Smaug bude nudný, lebo filmy už v digitálnej dobe prekypujú stále rovnakými drakmi.

A čo bude vlastne v tej dvojke? Okrem toho že má byť temnejšia (čo je v Holywoode móda skoro pri každej sérii). Od Hobita by sme sa mala dosť odkloniť… a na scénu dôjde aj Aragorn a Legolas. Uh oh :(. Budú pomáhať Gandalfovi pri vyháňaní Nekromanta zo starej pevnosti. Starý Gandalf je jediná postava, ktorá sa za desať rokov u Jacksona nezmenila – až na to, že sira McKellena miestami zaskakuje nejaký mladík so svižnými akrobatickými pohybmi. Celé je to jednoducho dosť akčné – pre pravých fanúšikov jasné mínus, pre ostatných lákadlo. Ba, aj tých špeciálnych efektov nejak pribudlo. Bude ako bude.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin