Majáles Nitra 2013

Majáles Nitra 2013Máj je mesiac lásky, panny Márie a bicyklovania sa v Amerike. Prvý máj je deň, kedy na to Ayrton Senna šliapol trochu viac a zabil sa na svojej novej formule. V máji havaroval aj generál Štefánik, ktorý vždy hovoril, že prekážky sa nemajú obchádzať, ale rozbíjať. V máji majú sviatok hasiči, protifašistickí bojovníci, ale aj obete komunizmu. Pre poľnohospodárov je máj kľúčový mesiac pri striekaní viniča so sírnatými prípravkami.

V máji stavajú mládenci máje frajerkám a ostatní aspoň vítajú svetlé zajtrajšky spevom a poéziou. V jednom z minulých májov to americkí policajti našili do štrajkujúcich robotníkov a odvtedy celý svet oslavuje Sviatok práce (okrem Grékov, ktorí oslavujú Sviatok jari, to slovo na „P“ sa tam počas siesty nespomína). V máji sa poľnohospodári modlia za dáždik a majitelia krčiem hromžia nebesám, keď im spŕchne na terasy. Muzikanti vyliezajú z dier a klubov (honosne nazvývaných krčiem), aby vyhrávali na festivaloch pod holým nebom. A každý máj už pekných pár rokov Nitrančan Miko Hladký polhodinu ladí gitaru pred niekoľkými tisíckami študentov v Nitre. Vitajte na Majálesi univerzít 2013 na tzv. hnojárskej pôde (myslené v dobrom, úrodná a žírna pôda predsa dáva život, viniču a tak).

Súťaž o 1,5 minúty slávy

Keď Gladiátori konečne doladia svoje drahocenné nástroje, vonku je už pokročilá doba. Rok čo rok je primálo píp s pivom na toľkú masu ľudí, ale tohto roku to bolo obzvlášť zlé – možno aj zato, že prišla nakoniec väčšia návšteva ako po minulé roky. Rovnako ako minule je aj teraz pristavený kolotoč s hompáľaním sa na gume a na hlavnom stejdži bežia veselé súťaže, kde sa môžu predviesť pripití chlapci a sebavedomé dievky. Počasie poobede vyzeralo, že sa počasie každú chvíľu škaredo vychčije na horúce hlavy pred skúškami, ale ťažké mraky Nitru napokon obišli. Niektorí poľnohospodári si namrzene do noci šomrali pod pódiom.

Kapely na pódiu sa nám trošku obmenili. Možno stojí za reč, že tohto roku nedošli Polemic, ktorí sa na akciách nitrianskych univerzít zúčastňujú hádam dlhšie ako samotné školy vôbec existujú. Hlavným klincom večera (okrem alkoholu) boli Vidieci s Jankom Kuricom – to je vždy stávka na istotu, je s nimi zábava, Vidiek nikoho neurazí a navyše má blízko k poľnohospodárskym témam. Dobre sa u publika zapísali určite hudobníci z kapely Smola a Hrušky. Vyzerali mlado a sviežo, zrejme ich to aj dosť bavilo. Jeden chalanisko od nich s vlasmi cez oči stále rozprával o Kofole, takže vidíte, oplatí sa byť nádejným hudobníkom, hneď s vami teoreticky nejaká tá firma uzavrie zmluvu na propagáciu produktov. Zlatý Bažant po ktorom celý festival nesie meno sa ale mohol naozaj pochlapiť a pristaviť viac píp.,

Mimochodom, vedeli ste, že UKF (pôvodne pedagogickú fakultu) založili komunisti s úmyslom, aby si urastení poľnohospodári brali za manželky mladé driečne učiteľky? Preto je aj študentský Majáles symbolom spájania sa pracovitosti našich predkov s nastupujúcou intelektuálnou silou.

Smola a hrušky

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin