Vyšli z neho len dva kusy a prívlastok na svete je trochu zavádzajúci. Lebo náš svet už opustil a možno aj slnečnú sústavu. NASA to síce ešte nepotvrdila, ale TA3 už áno.
V hudobnom priemysle sa hovorí, že keď predáte 500 tisíc nosičov, tak máte zlatý album (na Slovensku je to síce len 3 tisíc kusov, ale Rytmus sa už nemohol dočkať, tak sme trošku posunuli mierku). Tento album, ktorý vystrelila do vesmíru NASA v roku 1977, je zlatý doslova. Volá sa „Zvuky Zeme“.
V temnom a chladnom vesmíre vyhrávajú dve zlaté odolné platne aj teraz. Zrejme o desať rokov im dôjde šťava z ich príručnej osobnej atómovej elektrárne, ktorú sondy Voyager 1 a 2 nesú vo svojich útrobách. Nevadí, platňa by mala prežiť teoreticky až 4,5 miliardy rokov – toľko je polčas rozpadu uránu-238, z ktorého by sa mala podoba platne dať rekonštruovať, keď zlato, hliník a meď už dávno stratia svoju tvár. Keby náhodou mimozemšťania nevedeli čo s tým, NASA vedci im nakreslili miesto obalu na povrch technické schémy, ako táto užasná gramofónová technológia funguje. K najbližšiemu susednému hviezdnemu systému dorazí sonda Jednotka za 40 tisíc rokov. Teraz si to šinie vesmírom rýchlosťou 17 kilomerov za sekundu.
Keď teda tí mimozemšťania rozbalia pozemskú kapsľu s našou muzikou a prežijú prvotný šok z veselých pozdravov zo Zeme (je tam aj maďarčina; Česi želajú aj za Slovákov – Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší, Turci ako jediní nezdravia mimozemšťanov, ale iných Turkov, sú tu aj prastaré zaniknuté jazyky), naskytne sa im rýchlokurz do života na Zemi v audiopodobe. Asi hodinový playlist je dosť hardcore aj na pozemského poslucháča. Sú tu napríklad zvuky zvierat, či supermoderného autobusu alebo kombajnu zo 70-tych rokov. Za pozemských politikov sa pasoval do role reprezentanta Zeme americký prezident Jimmy Carter, ktorý mimozemšťanov oblaží niekoľkými priateľskými vetami. Ak nás nenapadnú kvôli tomuto, tak kvôli pochmúrnym zvukom sopky určite.
Zamestnanci NASA sa ohľadom playlistu vraj dosť tvorivo pohádali. Majú tu zastúpenie rôzne národy – podivné indické, senegalské, navajské, austrálsko-aborigénské či japonské feudálne vypaľováky nechýbajú. Náladu mimozemšťanom predsa len vylepší nemecký Bach alebo rakúsky Mozart. Z Beethovenovej 5. symfónie určite nejednému emzákovi stisne polky (alebo niečo iné). Rusom vyparatili v NASA to, že za sovietske republiky tu majú zastúpenie len Gruzínci a Azerbajdžan. No a okrem starodávnych domorodých tónov a európskej klasiky si Američania neodpustili moderného Chucka Berryho a jeho Johny B. Gooda.
Okrem muzičky posielame mimozemšťanom aj opis našej fyziky, matermatických princípov, Slnečnej sústavy, podrobnosti o ľudskej anatómii a DNA, technológiách, kultúre, stavbách, športe a tak podobne. Hádam, aby mimozemšťania nemuseli pred inváziou pracne analyzovať našu civilizáciu. Až sa tak stane, my budeme pripravení. Videli sme už tri-krát Deň nezávislosti na Markíze.