Darth Vader

Darth VaderDarth Vader

Tých Maškarných Plesov, ktoré sa nezaobídu bez kostýmu Darth Vadera, tých vtipov a paródií na internete! Temná verzia Anakina Skywalkera je zlý zlý boss všetkých čias. Aj keď aj v ňom horí plamienok svetla. Zahral ho (skôr nahovoril cez kus nejakého plastu) James Earl Jones, inak milý pán, ktorý má na svedomí dvoch najhorších zloduchov, ktoré Holywood vypľul. Darh Vader je temná strana sily, stelesnená sithská filozofia. Kedysi nádejný rytier Jedi (respektíve večný Padawan), ktorý obrátil svoj hnev na svojich bratov a sestry. Neušetril ani mladých padawanov a svojich učiteľov. Jeho Achilovou pätou sú jeho deti. Darth Vader je jednoducho zločinec ako sa patrí.

Hannibal Lecter

Anthony Hopkins ako Hannibal Lecter dokonale zatienil ostatné postavy vo filme Mlčanie Jahniat. Toto je ultimátny šialený zločinec. Pretože doktor Lecter je zároveň nesmierne vzdelaný a inteligentný. Je to diabol manipulujúci okolím, strach zneho ide aj, keď je v cele smrti pripútaný s maskou na tvári. Má i inú masku – noblesného filozofa, za čím však skrýva úchylné kanibalské chúťky a strašne tajomstvá.

Norman Bates

Našťastie, tento vrah z kultového hororu Psycho je len imaginárna postava. V skutočnosti ho autor knihy Robert Bloch vymyslel na základe naozajstného zločinca. Bates je chorý od detstva, keď ho matka Norma zneužívala. Nenávidí ženy a doma skladuje matkinu mŕtvolu. Mená Norman a Norma sú slovnou hračkou k výrazu „normal“, hoci tento úchyl nemá s normálnosťou nič spoločného.

Terminátor

Dokým neprišiel ten „dobrý“ Terminátor zachrániť mladého Johna Connora, prišiel z budúcnosti i iný Terminátor – ten zlý. Prišiel zabiť Johnovu matku. Takto sa umelá inteligencia chcela vysporiadať s ľudskou rebéliou v budúcnosti. Arnold Schwarzneger je ako záporák nezabudnuteľný. Chladný vraždiaci stroj bez štipky ľudskosti. Tu netreba ani hrať, len prinúť svaly na tvári, aby sa nehýbali. Terminátor postupuje vpred, nič mu nedokáže ublížiť. Vraždí podľa telefónneho zoznamu. No a potom prišiel ten ešte horší. Robert Patrick ako T-1000 z tekutého železa. A keď ani to nestačilo, musela nastúpiť žena v tesných kožených nohaviciach.

Thulsa Doom

Thulsa Doom (opäť James Earl Jones) je najhypnotickejší nepriateľ všetkých čias. Jeho dlhé uhrančivé pohľady sú legendárne. Veľkú časť filmu neprehovoril ani slovo. Až ku koncu sa Conanovi zveril, že keď bol mladý, hľadal silu v oceli ako ostatní barbari. Nakoniec našiel niečo silnejšie – ľudskú vôľu. Pán hadov, pred ktorým sa trasú králi i horskí barbari vo svojich chatrčiach však spravil jednu chyba. Zoťal hlavu Conanovej matke a jeho otcom nakŕmil svojich psov.

Joker

Joker se preslávil už v prvom filme o Batmanovi. Bol to obyčajný gangster – až kým nespadol do nejakého chemického svinstva, čo mu na rozume veľa nepridalo. Svojich obetí sa pred smrťou pýta, či tancovali s diablom za mesačného svitu. V komiksoch bol pôvodne smiešny a neškodný, časom sa z neho stal nebezpečný sociopat s výzorom klauna. Jedna z najlepších rolí Jacka Nicholsona vôbec. A potom prišla séria o Temnom rytierovi, kde sa Jokera zhostil herec Heath Ledger. V jeho podaní bol Joker ešte šialenejší. Celú auru okolo Jokera nakoniec podtrhla smrť tohto austrálskeho herca krátko po natočení filmu. Predávkoval sa liekmi proti depresii, ktorými vraj trpel v súvislosti s filmom.

Gróf Drakula

Dá sa ešte niečo napísať o grófovi Drakulovi z Transylvánie, postave mnohých kníh a filmov? Tak napríklad, mnohí si myslia, že prastarý film Nosferatu s Maxom Schreckom v hlavnej roli (ktorého potom podozrievali, že je naozaj upír) je tiež o Draculovi. Nie je to tak. Upírsku podstatu historickej postave Vlada Napichovača vdýchol spisovateľ Bram Stroker. Legendárnu filmovú verziu priniesol režisér Coppola – tu je Dracula (Gary Oldman) bezbožný pohan a zároveň zamilovaný zločinec. Zahrali si tu najväčšie holywoodske esá – Winona Ryder ako nevinná Mina, Anthony Hopkins ako profesor Van Helsing či Keenu Reeves.

Lord Voldemort

Na to, že je Voldemort z knihy pre deti, je to celkom slušný zločinec. Vraždením si predlžuje život – a lámaním svojej duše na kusy. Všetci čarodeji sa boja čo i len vysloviť nahlas jeho meno. Vo filme ho zahral Angličan Ralph Fiennes – vytvoril masku psychopata, ktorý sa po nociach zakráda po cintorínoch a v ruinách starých hradov hľadá svoju hmotnú podobu. Ako to už chodí, i za jeho zločinmi je temný príbeh z detstva. Má len jeden problém – malého chlapca, ktorého nemôže zabiť bez toho, žeby pritom nezahynul sám.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin