Žandár zo Saint Tropez

Žandár zo Saint TropezŽandár zo Saint Tropez

Super-známa zábavná séria o cholerickom a ambicióznom strážmajstrovi Cruchotovi nestarne. Zanietený policajt neváha pokutovať aj starostu letoviska Saint Tropez. Je postrachom zločinu, kladivom na nudistov a jeho roztomilá dcérka mu pridá nejednu vrásku na čele. Časom vo filmoch dôjde aj na výlet do Ameriky, či dokonca návštevu mimozemšťanov. Okrem Loiusa de Funesa tu žiari aj Michel Galabru ako rotmajster Gerber alebo Jean Lefebvre ako strážnik Fougasse.

Asterix a Obelix

Každý vie, že Asterix a Obelix sú geniálnym komiksovým počinom z krajiny Galského kohúta. Trvalo to až 40 rokov, než sa naši Galovia dostali aj na strieborné plátno. A to vo veľkom štýle. Film bol naozaj veľmi drahý a Francúzom pomáhali aj Nemci či Taliani. Prvý diel bol veľký úspech. Príbehy mohli pokračovať. Mimochodom, nikdy nedovoľte Obelixovi, aby sa napil z kúzelného nápoja! A nehovorte mu, že je tučný – je len pevný. A tiež ho nevyrušujte, keď obeduje diviaka, či dvoch.

Bažanti idú do boja

Skupina francúzskych hudobníkov a komikov Les Charlots natočila svojho času pomerne veľa komédií – napríklad o mušketieroch či živote v hypermarkete. Ale práve vo vojenskej (resp. vojensko-flákačskej) téme sa našli. O lenivých hipíkoch v uniformách, bažantoch, vzniklo niekoľko komédií, ktoré dodnes považujeme za špičku žánru. Chudák seržant Bellec.

Návštevníci

Pamätáte si na rytiera Godfreya (Jean Reno) a jeho sluhu Jacquouilla (Christian Clavier), ktorí sa magickými cestami dostali z hrubého primitívneho stredoveku rovno do 20. storočia? Autá pokladajú za príšery, obed zjedia aj s celofánom a všetci ich majú za bláznov. Na šľachtickú česť sa však nezabúda ani po storočiach. Výborná komédia, ktorej ďaľšie diely boli dosť slabé.

Traja muži a nemluvňa

Traja starnúci mládenci a nezodpovední sukničkári si brúsia zuby na mladé dámy. Ale ako si poradia, keď veci vypália úplne inak ako zamýšľali? Malá Mária im dá zabrať. Nakoniec sa zo záletníkov stanú traja adoptívni otcovia. Táto komédia má šmrnc, dokonca ju okopírovali aj v Amerike a dočkala sa aj pokračovania „Po 18 rokoch“.

Fantomas

Prvého Fantomasa natočili už v roku 1913 ako nemý film. Odvtedy prešiel dlhú cestu. My sa bavíme o Fantomasovi, po ktorom pátra slávny komisár Juve (Louis de Funes). Fantomas je geniálni zločinec a vedec, ktorý môže nosiť tvár akú sa mu len zachce. Bez masky nemá vraj žiadnu mimiku tváre. Zahral ho nezabudnuteľný Jean Marais, ktorý si vo filme strihol hneď aj rolu neohrozenú a akčného novinára Fandora. Maraisa ako prototypa muža musel režisér vraj často napomínať, aby nekrútil toľko zadkom (herec, idol žien, bol známy homosexuál). Diabolský Fantomas to dokonca dotiahol až do československého seriálu Arabela.

Veľký blondýn s čiernou topánkou

Aj tento klenot s Pierrom Richardom v hlavnej role skopíroval Holywood. Originálna francúzska komédia o špiónoch a ich šialených nápadoch srší vtipom a ľahkosťou. Do všetkého sa zapletie roztržitý huslista s topánkami rôznych farieb – skrátka trdlo a smoliar. Komédia zo starej školy, ktorú by mal každý poznať.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin