Casablanca

CasablancaCasablanca

Pamätnú Casablancu natočili v roku 1942 uprostred vojny, je teda veľmi autentická a má v sebe atmosféru doby. Dej sa odohráva v Maroku pod vládou nacistom poslušného vichystického Francúzska. Hlavným motívom je vzťah baru Ricka a Elsy na úteku („Zo všetkých barov na svete musí prísť akurát do toho môjho“). Podčiarknuté legendárnym songom Franka Sinatru. V čom je teda háčik, ktorý bráni láske týchto dvoch ľudí? Samozrejme, niekto tretí. Manžel, československý odbojár s maďarským menom, o ktorom si Elsa myslela, že je mŕtvy, keď sa prvýkrát zaplietla s Rickom. Obrovská dilema, ktorú Rick musí vyriešiť ako chlap, ktorý miluje ženu natoľko, že ju nemôže mať. Nakoniec vznikne aj jedno veľmi dobré priateľstvo.

Nožnicovoruký Edward

Plachý Johnny Depp pod vedením čudáka Tima Burtona rozohráva svoju variáciu na frankensteinovskú tému. Človekom stvorená bytosť pripadá svojmu okoliu ako monštrum, v skutočnosti je Edward priateľský a lepší ako ľudia. Jediné, čo mu chýba – sú ruky. Tie jeho stvoriteľ nestihol pred smrťou dokončiť. A tiež mu vlastne chýba ešte pozornosť a láska. Behom sentimentálneho deja o láske ku krásnej Kim, Edward premlčí celý film. Miestami trochu nasladlá a trochu smutná story.

Svetlá veľkomesta

Legendárny zabávač Charlie Chaplin stvoril tiež jednu z najúžasnejších love story na svete – o láske tuláka Charlieho a slepej kvetinárky. Tulák je odhodlaný pre svoju milú urobiť čokoľvek. Napríklad boxovať v ringu. Charlie ako nadčasový tvorca si dal na filme naozaj záležať; scénu, kde chlapec kupuje kvet vraj točili viac ako 320-krát.

Posledný Mohykán

Slávne knihy J. F. Coopera sfilmovali niekoľko-krát. Naposledy v roku 1992 Michael Mann. Na pozadí krásnej severoamerickej prírody a naozajstnej vojny (historicky autentický bol aj masaker pevnosti Ville Henry Indiánmi) vzplanie láska lovca Nathaniela (zvaného Sokolie Oko či Dlhá karabína) ku krásnej Core, dcére anglického plukovníka. Čiže niečo spoločenský absolútne neúnosne pre vtedajšie pomery. O Coru má záujem aj sebavedomý mladý anglický major, ktorý je vhodnou partiou z hľadiska dobovej morálky. Ku koncu tento príbeh prebije ešte jeden, rovnako silný, ale tragický. Láska mladšej sestry Alice k domorodému mladíkovi Unkasovi, jednému z dvoch posledných Mohykánov na svete.

Dvaja na ceste

Romantický „road movie“ britského pôvodu zo 60-tych rokov na to ide z opačného konca. Veľká láska dvojice Joanna a Mark už dávno pohasla a manželia sú otrávení. Stratenú iskru by ale radi opäť našli a zachránili manželstvo. Cestujú nielen po diaľnici, ale aj v minulosti. Poučenie z príbehu – na dlhodobý vzťah nestačí len krásna manželka  a úspešný manžel, treba niečo viac.

Amélia z Montmartru

Krehká Francúzka Amélia šíri dobro a nakazí tým aj divákov tohto filmu. Nie je zvykom, aby bol zahraničný film až päť-krát nominovaný na Oscara. Pripočítajte si kúzelnú hudbu, plaché úsmevy hlavnej hrdinky a neobvyklý (zo začiatku mätúci) príbeh a máme tu bombu strieborného plátna. Kto by to bol povedal, že ten istý režisér natočil aj jeden diel Votrelca.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin