Sedem statočných

Sedem statočnýchSedem statočných

Poznáte chlapa, ktorý si o čižmy škrtal zápalkami drsnejšie ako Yul Brynner? Sedem statočných (The Magnificent Seven) je úžasná klasika z roku 1960 o mužoch s koltami (jeden bojoval vlastne len s nožom), ktorí sa rozhodli chrániť chudobných dedinčanov. Príbeh o odvahe sa volne inšpiroval japonským príbehom o samurajoch. Ako to už býva, za nezištnú odvahu sa často platí cenou najvyššou.

Dobrý, zlý a škaredý

Je možné, žeby najlepší western natočil Talian? Dobrý, zlý a škaredý je ďaľšia klasika o trochu úplne rozdielnych mužoch, ktorí sa musia spojiť kvôli spločnému cieľu pri honbe za pokladom. Toto je snímok o ľudskej vytrvalosti, surovosti, chytrosti a rýchlych rukách. Tak, kto z koho?

Butch Cassidy a Sundance Kid

Oscarový film, kde vyšla hviezda herca Roberta Redforda je o dvoch ľahkovážnych zločincoch, ktorí vykrádajú banky a vlaky. Butch je elegán a mozog, Sundance zase vyhlásený pištoľník. Diváci sa pozrú aj do Južnej Ameriky. Dôjde i na banditský milostný trojuholník. Film sa preslávil okrem iného aj pre svoj náhly koniec uprostred bojovej scény.

Winnetou

Možno to nie je klasický western. S divokým západom má toho spoločného z nášho zoznamu asi najmenej. Veď ho natáčali Nemci v Chorvátsku na základe knihy čudáka, ktorý v Amerike nikdy ani nebol. Ide ale o nesmierne populárny snímok v Československu,  jeden z prvých farebných filmov vôbec, ktorý sa vryl do pamäti našich otcovv. Zálesáci, indiánske poklady, drviace pästi, červení gentlemani. Romantika.

Nezmieriteľní

Posledný oscarov výstrel Clinta Eastwooda z roku 1992 je o starom pištoľníkovi a vrahovi, ktorý zavesil voju temnú minulosť na klinec, ale opätovne do nej spadne. Nezmieriteľní (The Unforgiven) sú čudná skupina, ktorí nevyzerajú ani nebezpečne ako skôr smutne. V tomto filme niet kladných hrdinov, len smrť, zmrzačené prostitútky a zabudnutá hrdosť. Plus áčkové holywoodske hviezdy typu Eastwood, Freeman a Hackman.

Na pravé poludnie

Klasika z roku 1952 je o osamotenom šerifovi stojacom proti bande gangstrov. Toto je pieseň o odvahe, zbabelosti, pomste, zodpovednosti a láske. Čiernybiely film Na pravé poludnie (High Noon) vytvoril viacero westernových stereotypov. Nezabudni na mňa, láska!

Vtedy na západe

Jeden z najkrásnejších filmových soundtrackov vôbec (od legendy Ennia Morricona) sprevádza snímok Vtedy na západe (Once Upon a Time in the West). Tajomný cudzinec s harmonikou stojí proti bande pekelne rýchlyc zabijakov. V Amerike si obecenstvo film neobľúbilo, možno aj pretože, že ide opäť o dielo talianskeho režiséra. Úvodná scéna, kde sa dlhé minúty do prvých výstrelov nič nedeje, definuje veľkú časť westernového žánru.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin