Nepálske Momo guličky

Človek nemusí vytiahnuť päty z domova, aby ochutnal svet :). Dnes mám trochu pocit, že som ochutnal ázijske varianty bryndzových halušiek – skôr plebejské jedlo, než špeciality pre bohatých patricijov. Ale i to sa ráta.

Nepálske Momo guličky so sladkou karí omáčkou. Hore sú guľky Momo v novom podniku Shiva v Trnave. Na jednej maličkej uličke (Halenárska – kedysi dávno tu bývala chudoba), ktorá sa krčí za zadkom univerzity sú tak už štyri podniky venujúce sa svetovej kuchyni – japonské sushi, indonézske bistro, mexický fastfood (ten nestojí za pol slova) a teraz aj, hm, no názov nie je veľmi originálny, Shiva zameraná vraj na Indiu a burgre.

O momo som vygooglil, že je to typický žvanec pre tie skôr vyššie položené lokality – Kašmír, Bhután, Nepál, Tibet. A obchodníci to zvážali do údolia, až to niekto upiekol aj v Trnave. Prekvapilo ma aké sú pomerne tvrdé. Zuby mi našťastie ako tak ešte slúžia, ale bál som sa, že pri pokuse rozkrojiť ich, budú guličky vystreľovať po celej miestnosti :p. Boli aj pekne nakorenené, to dôležité. Nuž a vybral som si k tomu karí omáčku, ktorá bola slabinou večere. Veľmi sladká chuť síce pasovala ku guľkám, ale omáčka bola veľmi riedka (iná než na obrázku) a rozliata na 1 milimeter po veľkom tanieri :p. Škriabal som lyžicou…. v tom tichu (úplne prázdny podnik) som musel vydávať zvuky ako keď sa opilec dobýja domov.

Bao Buns s kačacím mäsom. A potom tú máme Bao Buns, čínske hamburgre (zrejme komunitný humor na Taiwane, odkiaľ by toto jedlo malo pochádzať – a odkiaľ ho na počudovanie zase rozvážali obchodníci do šírych krajov). V trnavskej Bokovke ich robili celý týždeň. Podobone ako Momos vyššie aj táto večera stála 10 euro – a aj tu mám výhrady.

Na obrázku to totiž vyzeralo trochu… inak. Hlavne zelenina, nedá sa porovnať to čo som dostal a to je na reklame. Kôpka čohosi, čo zostalo :P. A to kačacie mäso – na obrázku to bolo plné ako keby smažených obalených natrhaných kúskov. Ja som mal skôr uvarené kúsky… Podľa plagátu som skrátka čakal niečo mierne iné. V podstate sú tieto Bao Buns parené buchty so štrbinkou, kam sa môže strkať čo chcete. V praxi sa tam toho veľa strčiť nedá… a všetko to treba vyjesť prstami. Človek je zagebrený ako po celom dni na zabíjačke. Bol som sýty, ale nie úplne spokojný.

Nuž, zhrnutie duelu. Fajn, ochutnal som, najedol som sa… ale druhýkrát by som do toho už asi nešiel. Asi by mali kuchári doladiť ešte detaily. Ale za prinášanie trošku exotiky domov palec hore, treba viac googliť a viac sa učiť.

Bao Buns

O autorovi Zobraziť všetky články

admin