Pivo Trogár

Podporme miestnu produkciu.

Trogár je prvá a hádam nie posledná prvosienka pod Zoborom. V skutočnosti netreba šliapať až tak vysoko do kopca, rodinná krčmička U vlka, kde si vlastné pivo varia aj čapujú, nie je veľmi ďaleko od civilizácie. V Bratislave už vzniklo viacero „mestských“ alebo „staroslovienskych“ malých pivovarov, v iných mestách to až tak bežné nie je – tak sa pozrime na ten nitránsky počin.

Trogár je historicko-zábavné označenie Nitrana (čo je zase označenie salámu, ale gramaticky správne sedí aj na obyvateľa Nitra). Podľa slovníku je Trogár doslovne zlý chlapec z Nitry, alebo veľký jedák v Martine. No jednoducho, keď sa stretne Nitran s Topoľčancom (Žochárom), majú sa na čom od smiechu chlámať, rovnako ako na Záhorí Cibulári sa zase naťahujú s Pasekármi alebo Škrekármi.

V Nitre sa voľakedy varil Corgoň a v Topoľčanoch zase Topvar. Ale potom prišli obrovské korporácie a mestám ostala len hanba. Heineken a SABMiller po tradičných prevádzkach pozametali, odliftovali ich preč a v tradičných poľnohospodárkych mestách ostali len staré búdy a prd vo vetre. Vypiť si domáce pivo by teda malo byť občas vecou prestíže (i keď nevedno odkiaľ sú suroviny, pevne verím, že voda nie je z miestnej rieky :)).

Piva Trogár vraj uvaria Wolfovci 150 hektolitrov ročne, ale či sa dostalo aj do inej krčmy, popravde, zatiaľ neviem. Na stránke sa majitelia chvália, že pivo varia podľa starodávneho „Zákona čistoty“ bez chemických prímesí. Nie je to ležiak, na aký sme u nás zvyknutí, ale hornokvasený ale, viac západného typu. I farba je tmavšia. A ževraj každá várka je iná – ťažká úloha pre recenzenta. Pretože nášmu tímu chutilo dokonca každé pivo inak, ale možno to bolo len „sťaženými“ podmienkami a zlou predprípravou ústnej dutiny.

Autorovi článku pivo v podstate chutilo, ale bola tu jedna príchuť, ktorú nikto nedokázal identifikovať a ako správni športovci sme sa na to ani nespýtali milej barmanky (ktorá čapovala každé pivo do pohára inej značky – takže Trogár bol v pohári Urpiner a Svijany zase v pohári Trogár). Čo to bolo? Pasovalo by mi to aj do cukroviniek. Na závadu to nebolo. Škorica? Zázvor? Niekto tvrdil, že agát – s istotou človeka, ktorý v škôlkarskych rokoch požral veľa agátu naprírodno. Jeden člen tímu vyhlásil, že to sú hovná z červov, ale keďže nikto nemôže vedieť ako chutia hovná z červov, akiste šlo len o zlomyseľnosť krčmového typu.

Dal by som mu 4 body z 5. Trogár nie je najhutnejší, najiskrivejší, najpenovitejší, ale má svoju skrytú krásu, ktorú treba objaviť (toto mám z jednej konkurenčnej reklamy :p).

Ako som napísal na začiatku: domácu produkciu treba podporiť a Trogára si určite ešte dám (ak pôjdem okolo).

O autorovi Zobraziť všetky články

admin