Policajná akadémia

Policajná akadémiaJe to už skoro 30 rokov, čo natočili prvú Policajnú akadémiu. Herci zostarli (až na Japonca) a niektorí aj zomreli.

Voľakedy to bol jediný americký film, ktorý dávali u nás ako bol rok dlhý. Spravidla na Silvestra po polnoci – veľakrát po sebe. Možno sme si policajnú akadémiu obľúbili za to, že americkí fiktívni kadeti sa občas dosť podobajú na slovenský policajný zbor (hlavne, keď dávajú bomby turistom do tašiek a potom si ich zabudnú spočítať :)).

Z tých ktorí už nežijú spomeňme Bubbu Smitha (obrovský Hightower, bývalý hráč amerického futbalu) alebo Davida Grafa, ktorý hral Tackleberryho, maníka do zbraní, ale hanblivého nápadníka. David Graf zomrel v 51 rokoch na infarkt – presne v tom istom veku ako na rovnakej chorobe podľahli aj jeho otec a starý otec.

Georga Williama Baileyho (neobľúbený seržant Harris) poznáme z mnohých seriálov – napríklad z MASH, kde hral seržanta Zalea, ale hral aj vo filme s Chuckom Norrisom :). Brian Tochi (veselý Japonec Nogata, ktorý zízal ženám na prsia) bol zázračné ázijské dieťa herec. Zahral si v Star Treku alebo s kamošom Patrickom Swayzem. V Ninja korytnačkách nahovoril vodcu partie Leonarda.

A čo taký Michael Winslow? Černoch, ktorý v Policajnej akadémii vydával všetky možné zvuky. To neboli efekty, on sa tým naozaj živí – a volajú ho mužom desiatich tisícov zvukov. Dokázal napríklad v ústach „zahrať“ koncert Jimmyho Hendrixa. Ako populárnu ikonu ho musia spomenúť v každom seriáli ako Simpsonovci alebo Family Guy.

Prsnatú seržantku Callahanovú si určite každý zapamätal (Leslie Easterbrooková). Po rokoch môžeme konštatovať, že je stále výbornou reklamou na plastickú chirurgiu :). Úplne zatienila iné ženské postavy, okrem malej Hooksovej, ktorá v skutočnom živote vôbec nevyzerá zakríknuto, práve naopak, na všetkých fotkách je hodne vyzývavo zmaľovaná.

A čo Steve Guttenberg, alias hlavná postava Mahoney? Keď odišiel po štvrtom dieli,už bola celá Policajná akadémia o ničom – to, čím ho nahradili sa ani nedá nazvať hercom. Steva vraj vychovali v prísnej židovskej morálke, a on sám o svojom úspechu v showbiznise hovorí, že mal šťastie bastarda. Hral v Zámotku či americkom remaku Traja muži a nemluvňa.

Policajná akadémia - vtedy a potom

O autorovi Zobraziť všetky články

admin