Pištík - Squealer

Najvýstižnejšie správy o ľudstve netreba vpisovať do archipelágov – zmestia sa pohodlne aj do 100 stranovej útlej knižôčky. Ako Orwellova Farma zvierat. Odporúčam.

V tejto alegórii sa ocitlo pozoruhodné množstvo postáv z histórie, ale ich archetypy máme aj dnes. Samozrejme – hlavnú rolu hrajú prasce. Každý sa ľahko dovtípil, že Major bol Marx (alebo Lenin), že Napoleon predstavuje Stalina, Kuliš (po slovensky Snehuliak) bol Trockij… nuž a prasa nášho článku Pištík (slovensky Kvičiak, anglicky Squealer) predstavuje hlavného propagandistu Farmy. Použijem jeho české meno. Môže ísť o Molotova, alebo trebárs ľubovoľného novinára hlavných Stalinových novín Pravdy. Medzi zvieratami sú emigranti, básnici, agenti NKVD, naivní dôverčiví robotníci, veriaci, ale aj naše obľúbené ovce, ktoré svojim jednoduchým bľačaním prehlušia akúkoľvek kritiku.

Sám Orwell sa mohol pasovať do postavy osla Benjamina, pravda, ten v knihe radšej mlčal, čo Orwell nemal v povahe. Určite však nebolo jeho cieľom označiť všetkých komunistov za prasce, pretože on sám bol komunista. Kniha opisuje, čo sa stane so socializmom, ak sa socialisti premenia na tých, ktorých predtým vyhnali.

Pištík je fanatický manipulátor, ktorý prekrúca všetky fakty a z čiernej robí bielu (alebo ak chcete – z vody cocacolu). Pištík je demagóg – jeho prejav pôsobí na dav zvierat, ktorý nevie poriadne čítať ani premýšľať. Práve jeho myšlienky držia farmu pokope, po tom ako musel ujsť hlavný mozog prasa Kuliš a vodca Napoloen sa uchyľuje iba k násiliu.

Na začiatku prasce predstavia ostatným zvieratám 7 prikázaní zvieracieho socializmu. V priebehu knihy všetky prikázania začnú prasce porušovať, aby však nenastal zmätok pred zvieratami, poveria obratného rečníka Pištíka, aby to nejak žehlil. A Pištík žehlí – po nociach prikázania prepisuje, niečo vyčiarkuje, niečo dopisuje – ako sa mu to hodí (keď prasce začnú holdovať alkoholu, Pištík do prikázania dopíše, že zakázané je piť „príliš veľa“, hoci prasce evidentne nepoznajú svoju mieru).

Pištík sa ako hlavný poskok režimu stáva čoraz skorumpovanejším a zakrýva čoraz drzejšie požiadavky prasiat. Všetky neúspechy zvaľuje na emigrovaného Kuliša okolo ktorého vytvorí kopu fantasických mýtov. Nakoniec prikázania zredukuje do finálnej vety: „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“ (Ovce nechápu ani túto vetu, preto bľačia dokola iba Štyri nohy dobré, dve nohy zlé.)

Prasatá sú čoraz cynickejšie a začnú sa uchyľovať k zabíjaniu, čo Pištík vysvetľuje tak, že jednoducho niekto ochorel alebo ho odviezli do nemocnice. Pôvodne Pištík na zvieratá vyťahoval len malé lži, aby si pomohol v neistých rétorických situáciách a pri dialektických rozporoch (ktoré vedel lepšie vysvetľovať Kuliš), malé lži však prerastú do obrovských klamstiev.

Poradí si napríkald s obhajobou stavby Veterného mlynu, ktorý vodca Napoleon sprvu odmietal. Pištík jeho náhlu zmenu názorov vysvetlí ako prešibanú taktiku, hoci tie múdrejšie zvieratá si pamätajú, že opakuje v podstate slová vyhnaného zločinca Kuliša.

Pištík vznostnými slovami opisuje svojho vodcu a pri každej príležitosti vysvetľuje nové usporiadanie – nie je možné nechať vládnuť všetkých, preto sa vodca Napoloen za všetkých obetuje. Z Farmy sa stala totalita a Pištík tancuje na svojich kopýtkach a vrtí vzrušené chvostíkom, keď vysvetľuje, že zvieratá musia slúžiť kvôli svojmu dobru.

Keď Farma začne obchodovať, prijímať peniaze a dokonca nadviaže styky so susedmi (jeden reprezentuje Hitlera), tak Pištík neúnavne obchádza Farmu a všetkým vysvetľuje, že sa to neprieči ich prvým myšlienkam – a musí už pristúpiť k vyhrážkam, pretože prasce boli pôvodne presne proti všetkému, čo začali zavádzať.

Keď začnú prasce žiť ako ľudia, Pištík vytiahne svoj najčastejší argument – chcete, aby sa vrátil pán Jones (pôvodný majiteľ farmy, kapitalista). Túto myšlienku opakuje neustále dokola a dokáže ňou obhajovať už i vyslovené zločiny, napríklad vraždy sliepok.

Vodca Napoloen sa medzi zvieratami takmer neukazuje. Ak potrebuje vysvetliť niečo, pošle jednoducho fanatického klamára Pištíka ochotného vymyslieť si čokoľvek… alebo novú generáciu psov s vymytými mozgami.

A takto skončil socializmus na Farme zvierat – prasce sa zmenili na ľudí, len sú oveľa horšie, sú bohaté, prežraté, pohŕdajú prácou a bránia sa zmesou propagandy a násilia.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin