Starý rok 2013

Starý rok 2013Rok s trinástkou na konci nevypálil nakoniec zle. Svetová vojna nevypukla, nebol to najhorší z rokov. Pravda, mier vo svete všade nebol – aspoň sa mali na čom internetoví bezpečnostní analytici v bezpečí svojich kutíc na čom zabávať. Skrátka, priemerný rok.

Skončili symboly ako Winamp, Isohunt, či Blockbuster. Prvé dve veci boli pre mňa niekde na úrovni vzduchu, o tretej som sa dozvedel, že existovala, až kým to nevyfučalo dušu. V budúcnosti by sa do histórie mala pobrať aj nenávidená Captcha a USB koncovky, ktoré na prvý pokus každý pchá do diery opačne.

V Rusku porozbíjal sklenené tabule tentokrát meteorit a vo Vatikáne nejakému marketingovému mágovi napadlo, že miesto dedka inkvizítora by bolo lepšie angažovať dedka liberála. National Geographic oslávil 125 rokov tým, že zrecykloval pár starých fotiek a pár nudnými rečami. A ešte John Carmack prestal robiť akčné hry na počítače, toto sú mi veci.

Viac než legendárny prehrávač, čo už pred 15 rokmi nežral takmer žiadnu pamäť ale Slovákov určite trápi, že Modré z neba ohlásilo overtúru. No, Vila to naštvalo určite.

Keď umrel Lou Reed, v jednu chvíľu na Youtube pribúdali sústrastné komentáre s kadenciou jeden za dve sekundy. Tak je to ostatne pri každom spevákovi od ktorého poznajú ľudia aspoň jednu pesničku. Fenoménom plačiek – babizní, čo sa vždy zletia nariekať na cudzie pohreby – sa nakazili už aj mladší internetisti. Každý ľutuje, že zomrel niekto slávny, hoci ste si na neho nespomenuli ako je rok dlhý. Čo to bolo za človeka sa veľká časť obecenstva dozvie až keď ten odíde nadobro do večných lovíšť.

S Louom odišla aj Margaret Thatcherová (dúfam, že jej Iron Maiden poslali aspoň kyticu na hrob), ale aj , Douglas Engelbart, vynálezca počítačovej myši, hádam dôležitejšieho vynálezu ako televízny ovládač. Do roku 2014 sa neprebojovala ani dabérka Marcia Wallacová, pri tejto správe som si uvedomil ako dlho už Simpsonovci vychádzajú. Staručkému Kalašnikovovi už Rusi nemusia klamať, že armáda vyradila jeho nesmierne efektívny vražedný vynález z výzbroje.

Pátram v zozname, kto ešte zložil kosti v roku 2013 a uvedomujem si ako málo som z toho sveta videl. Väčšina mien mi nič nehovorí. I na Slovensku sme mali ľudí, ktorí podľa všetkého vykonali nemálo a dopočul som sa o nich na moju hanbu až po ich smrti. Historik Milan Gajdoš, jazykovedec Milan Kočiš, lekár Ján Zelník a tak ďalej. Potešila ma smrť niektorých politikov. Ja viem, že by nemala, o mŕtvych len dobre. Trikrát fuj na moju hlavu. Pri politike je dovolené porušovať pravidlá. Že pán privatizačný minister financií alebo asistent premiéra zo spisu Gorila.

Veľmi dobre mi bol známy gróf Beňovský, teda Jozef Adamovič, o ktorom som sa nadal, že už to má 20 rokov za sebou. Ale nie, len ho nedávali v TV. Pre herca je to asi to isté čo smrť. Vôbec, hercov pomrelo neúrekom. Zubatá aj tohto roku výdatne kostila – ale skôr to bude tým, že drvivú väčšinu R.I.P. článkov v novinách tvoria režiséri, herci, celebrity a komedianti. Chcel som sa na to posťažovať v jednom odseku, ale vidím, veď na začiatku roka odišiel na večnosť aj Jožko Dóczy a toho som mal naozaj rád. Reprezentoval tú lepšiu tvár slovenského ľudu.

Za zoborským vinárom odišli menej významní herci ako oscarový Peter O’Toole, alebo chlapík, ktorý v Profesionáloch hral Bodieho, čo mu spoľahlivo zničilo kariéru, lebo sa od tej postavy už nedokázal odpútať. Najväčie kabaretné predstavenie ale aj tak napokon usporiadali na pohrebe nehercovi – Nelsonovi Mandelovi. Bolo to ohromné stretnutie svetových osobností a politikov. Akurát Čechov Nelsonova smrť obťažovala.

Vietnamský generál Vo Nguyen Giap už nepovedie svoje jednotky do boja proti votrelcom. Majster Meliško už nebude vrieskať na Etelu, že nemá v byte vajcia. Aj keď v jeho prípade dúfam stále, že to bol zlý vianočný vtip ako u komentátora Mateja Hajka.

Nuž a napokon ešte slovko rabínovi Josefovi Ovadiovi. Tento chlapík mi svojím exitusom prekazil krásny hanopis, na ktorý som sa už chystal. Ani neviem prečo, ale rád sa obúvam do ľudí, ktorí majú názory niekde na pomedzí stredoveku a rozprávkových bytostí. Nuž, čo už, o mŕtvych len dobre. Či máte pri mene ten alebo ten rok – dôležité je ako ste život prežili.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin