Sedliacka reštaurácia v Štúrove

Oslava žrania bez kompromisov. Rovno na slovensko-maďarskej hranici.

Čo je to zážitková večera? Každý si predstaví niečo iné. Ja si predstavujem toto: Sedliacka reštaurácia v Štúrove. Sedliacky dom naprataný až po okraj starými haraburdami (rozumej krásnymi vecami, starožitnosťami aj vetešou). No, možno sedliaci doma predsa len nemávali doma toľko mučiacich nástrojov :). Obsluha sa snaží ísť bodro priamo na vec (na stránke je napísané, aby sa návštevníci neurážali, ale na mňa boli celkom milí, aj keď mne tyká kdekto vlastne). Nosia žrádlo na stôl a udržujú kultúru svojho zariadenia. Tu volajú jedlo a pitie žrádlom a slopanicou. Veľký biely hrnček na obrázku je liter piva a ten malý červený je kvapka pálenky.

Liter piva a pálenka v Sedliackej

A čo som to dostal na jedenie? V tom zhone som už zabudol, ale asi to budú bravčové jazyky s kopou zeleniny. Na malom korýtku…. a tá porcia. Dobre vám radím, choďte sem kompletne vyhladovaní. Inak vás zabolí každý jogurt na raňajky pred desiatimi hodinami. Takto veľké porcie ohrozujú turizmus v regióne – keď to všetko zožeriete, určite sa vám už nebude chcieť prejsť po moste do Ostrihomu.

Menu má veľa položiek a sú v ňom názvy ako Cesnakový podpazuch, Kačica dokvákala, Obesený zajko, Čierna rituľa, Kostnatá prsnatá pipina, Pipina po opici… super, super. Na obrázku dole je Jazýčková od prasaťa :). Veeeľa mäsa, ale napodiv, do korýtka sa zmestilo aj veľa zeleniny. Kyslej kapusty viac ako surovej, dosť cibule, miesto servítky utierka – presne takto si predstavujem sedliacku večeru. V lístku sa píše, že budete veľa grgať a prdieť – a je to pravda. Vyfasujete iba nožík, vidličku zrejme ešte nevynašli :).

A ešte, aby sme veľmi neprechválili – aj toto žrádlo má Achilovu pätu. Je ňou veľká žemľa, ktorá je na zajedanie miesto prílohy. Je to zrejme najhistorickejšia vec v celej krčme, stará a suchá… Ako bývali kedysi žemle pod cigánsku alebo kebab, kým všetci nezistili, že sa dajú používať aj mäkké čerstvé žemlo-chleby. Keď vymenia žemľu, trebárs za maličký bochníček chleba, tak bude táto reštaurácia päťhviezdičkový podnik pre mňa. Miesto, kam by som vzal na dvojité rande Silviu Šuvadovú a Sisu Sklovskú.

Jazýčková od prasaťa
A keďže mi priateľská obsluha dovolila fotiť si vnútri hlava-nehlava, tak sem naklonujem pár fotiek:

Sedliacka Štúrovo

Chili hus

Kreslo na mučenie a návštevná kniha

Sedliacky kút

Terasa v Sedliackej

O autorovi Zobraziť všetky články

admin