Spadla z oblakov

Spadla z oblakovSpadla z oblakov

Český scenárista Borovička vymyslel príbeh o Majke z Gurunu, dievčatku z inej planéty, ktorá víri vodu v slovenskom rurálnom prostredí mestečka Čabovce. Vizuálne efekty mohli závidieť až v Holywoode. Mimozemskú auru s prskavkami tam zatiaľ nerobia. Detskí herci sú dnes už „starí“ – napríklad hlavné chlapčisko Karla zahral úspešný Matej Landl. Majku hrala Zuzana Pravňanská, ktorá však úspešná nebola a len-tam tam ju povláčia v Novom čase za jej smolu. Majka z Gurunu v sebe čiastočne kominuje schopnosti Supermana, Spidermana a Ježiša Krista (chodí po vode) a dospelí ju spočiatku ignorujú. Časom dôjde však aj na epické tlačovky so svetovými médiami a hry tajných služieb :). Škoda, že to malo len 13 dielov, točili to dva roky. Úvodná znelka je nezabudnuteľná.

Bambuľkine dobrodružstvá

Dedo Jozef (Július Pántik) vychováva malú Bambuľku, ktorá k nemu prišla naozaj čudnou cestou – poštou. Za socializmu doručovali aj takto veľké balíky, zdá sa. Seriál zodpovedne plní výchovnú úlohu. Dedo Jozef žije s Bambuľkou v podivnom symbiotickom vzťahu, ale funguje to. Dedo je starý sveta skúsený človek a na plote ma veľkými písmenami napísané Dedo Jozef. Každý z 30 dielov preberá jednu tému, ktorú by deti mali poznať. Úvodná znelka najvyššej kvality je samozrejmosťou. Pre národného umelca Pántika šlo o jednu z posledných rol, Monika Haasová tu začínala. Skončila v Paneláku.

Safari

Opať šťastná slovenská trinástka dielov parádneho seriálu v atraktívnom prostredí bojnickej ZOO a zámku. Tento seriál mal čarovnú atmosféru, bolo tu plno exotických zvierat. Príbeh sa točil okolo šimpanza Doda na úteku, hľadania pokladov, švajčiarskych hosťov. Motali sa tu podivní cudzinci v luxusných autách, slovenskí filmári zvládli prácu zo zvieratami. Detské role hrali dnes známi a už dospelí herci, našiel sa tu aj Milan Kňažko ako zloduch z Južnej Ameriky – v československých pomeroch :).

Otecko sa mi nepáči

Koľko váži? 50 centimetrov? Mamička je v pôrodnici a malá rozmaznaná Barborka musí tráviť čas s nemotorným a neškodným oteckom, zarasteným hipíkom, ktorý je bez mamy v domácnosti stratený. Otecko síce nevie ani vysávať poriadne, ale Barborku nebije ani v situáciách, keby iní otcovia už siahali k drastickým trestom. Tento seriál by sa mohol volať aj Sedem dní bez mamy, podľa piesne. Sú tu aj špeciálne efekty – keď sa Barborka hrá so svojím čarovným odznakom (imaginárnym priateľom). Pekné časy, keď otcov nepúšťali vôbec do nemocnice a mame mohli tak kývať z dvora do okna.

Nech žije deduško

Jaký požárnik? Šak to je obyčajný hasič. Seriál o kutilovi, vynálezcovi dedkovi a podarenom vnúčikovi, ktorý ignoruje zaľúbenú Pavlínku. Vladkovi všetci chlapci závidia deduška. Miestne drbny zase súdia, že mu raz dom vyletí do luftu. Klasická detská téma trávenia prázdnin u starkých na dedine.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin