Podobne ako u trojky Diabla – dalo sa to čakať – aj v Guild Wars 2 sú spammeri o dosť agresívnejší a odvážnejší ako v hrách, kde sa mesačne platí. Riziko je menšie. Samozrejme, úplne potrieť túto zvláštnu odnož virtuálnej kriminality (alebo záškodníctva) sa nepodarilo nikde. Preto v hre môžete vidieť spam na internetové stránky, ktoré predávajú goldy za pekné mastné sumy – napríklad dolár za gold, alebo 36 euro za 50 goldov. A rôzne zľavy k tomu.
Spam je o to otravnejší, že ho na obrazovke môžete mať kľudne aj polhodinu, ak sa medzitým s nikým nebavíte. Toto sú inak dosť vysoké ratingy v „šedej zóne“ internetového hrania. Pevne veríme, že Slováci týmto pochybným praktikám neholdujú a špekulanti cicajú doláre z hlúpych Američanov (keď v názve webu majú rôzne populárne značky v USA typu Walmart atd.).
Či nie sú ceny autorov v oficiálnych mikrotransakciách privysoké, je iná debata. Zatiaľ dodržali slovo, že veci z obchodu, nezvýhodňujú pri hraní, sú len „cool“. Bezpečnostné oddelenie ArenaNetu zatiaľ banuje len accounty a nie IP adresy, čo by pri zdieľaných adresách asi spôsobilo búrku. Problém je, že spamerské accounty pochádzajú zrejme z krádeží – poznáte to, hlúpi Američania. A žiaľ, aj ostatní. Proste F2P model, no.
No a ďaľšou vecou, ktorá neodmysliteľne patrí k tejto téme sú boti. Vraj dodnes zabanovali okolo 1600 accountov, na ktorých dokázateľne behali farmárski boti. I nám sa ich podarilo stretnúť v hre – skupinka identických rangerov s identickými petmi, označených ako ľudskí hráči, behali dokola na mieste, kde sa rýchlo respawnujú nepriatelia a strieľajú po všetkom čo sa pohne a používajú ability hneď ako sa nabije cooldown.
Autori hovoria o serióznom boji s predavačmi zlata, zatiaľ sa nám zdá, že hlavným nástrojom sú reporty od hráčov. Tak veľa šťastia, nech vám chytráci, nezničia hru.