Star Trek blondýna

Star Trek blondýnaNečítajte tento článok. Je plný zhnuseného vyplakávania a spoilerov. Ak ste sa rozhodili, že si nový Star Trek predsa len pozriete, nezabudnite si so sebou do kina zobrať vrecko gumových medvedíkov a kabelku Hello Kitty. Presne tak to totiž dopadlo s onou temnotou sľubovanou v názve.

Na kanáli Dajto začali po rokoch zase dávať seriál Star Trek: Nová generácia. Tento fenomén sa u nás nikdy príliš nepresadil, ale komu neprekážajú lacné kulisy, zastaralé efekty a prekonané vedecké teórie, musí byť spokojný. Tento Star Trek je vrcholom svojho vlastného žánru – bádateľský seriál, kde víťazí dobro, ľudská zvedavosť a diplomacia. V novom filme, žiaľ, víťazí len ľudská debilita a zlý vkus. Niet tu ani stopy po tzv. sci-fi hardcore (problematika vysvetľovaná pomocou rozumu a vedy, pričom je povolený nejaký vedecký nedostatok, od ktorého sa všetko odpichuje). That is illogical, captain!

Ako sme si už povzdychli, dnešná doba nepraje kapitánom typu Jean-Luc Picard. Nestarnúci chlapík mal byť kedysi na začiatku nevľúdny, mrzutý typ vodcu s bohatými skúsenosťami, ktorý sa ale rýchlo zmenil na sympatického zásadového hrdinu, ktorý svojimi správnymi rozhodnutiami robí česť Hviezdnej flotile.

Nový Kirk, s ktorým sa v dvojke „nového“ Star Treku opäť potýkame, je pubertálny blbeček, ktorý sexuje s mimozemšťankami do trojky, skáče z kilometrových výšiek a na konci dokonca vykúzli hnedé slzičky na Spockovej tvári. Admiralita Flotily nemá absolútne nič spoločné s tými správnymi dôstojníkmi, ktorých sme poznali v minulosti. Sú to magori, ktorí hrešia a nadávajú, vyplakávajú a div nemávajú americkou vlajkou. Zlému admirálovi z tohto filmu by v seriáli nedovolili ani obsluhovať potravinový replikátor…

Enterprise - do temnoty?

Sme vo filme Terminátor alebo v Star Treku? Áno, nový film je úplne mimo klasického zorného poľa trekkies a kladné hodnotenia dostáva od mainstreamovej masy, ktorá letí len na výbuchy a nasprostastú akciu bez hlavy a päty. Filmu chýba akákoľvek logika a racionalita, všetko je postavené na vybičovaných emóciách. Postavy nie sú schopné normálne sa porozprávať. Všetci na seba revú a púlia oči ako v zlej talianskej komédii…

Kým v pôvodnom Star Treku ľudstvo už nemalo ani políciu, pretože sa ľuďom podarilo takmer vykoreniť kriminalitu, v tomto blbečkovskom univerze si ľudia stavajú bojové lode, tajné základne, cvičia tajných agentov a kvôli vojne experimentujú s mutantami. Človeku je až ľúto za najnenávidenejšou postavu starého Star Treku, Weaslym Crusherom, v ručne pletenom svetri od babičky.

O čom je dej? O výbuchoch, obzvlášť debilných bitkách s obrovskými zbraňami (kde sú tie časy, keď sa omračovací fázer zmestil do vrecka na mobil) a hláškach typu „Dostaňte toho bastarda, veliteľ“ alebo „Pán Sulu, pripomeňte mi, aby som vás nikdy nenasral“. Režisér Abrams nacpal do filmu Into Darkness všetky známe klišé sračky z Hollywoodu – niekoľko situácií s časovačmi, ktoré sa zastavia sekundu pred výbuchom, visenie nad priepasťami, patetické umieranie a primitívne oživovanie. Dokonca dôjde aj na fázerovú bitku lodí vo „warpe“ (nadsvetelnej rýchlosti – Einstenov mozog odložený v laboratóriu zvracia šedé bunky do ľadu).

Hlavný zloduch chodí vo vysokom golieri alebo kapucni a na hlave má prehadzovačku ako komiksový Zorg z Piateho elementu. Starého záporáka Khana hrá vynikajúci herec Benedict Cumberbatch, ale ani on nedokáže vykúzliť z toho zločinca obávanú mrazivú atmosféru. Vlastne je to asi jediná sympatická postava vo filme, ktorému sa dajú držať palce.

Druhou novinkou vo filme je postava… hm. Akejsi vnadnej mladučkej blondýny v sukničke… expertky na zbrane hromadného ničenia a vyhlásenej vaginálnej vedkyne. A áno, aj sa tam vyzlečie do tangáčov. Plus zneškodní jedno torpédo tak, že mu udrie útlou rúčkou do ovládacieho panelu… Diváka v kine zaplaví obzlášť tupý pocit trápnosti. Whoopy Goldberg sa obracajú oči stĺpom.

Takže sa posuňme. Ďaľšie pestrofarebné kolotočárske výbuchy, ďaľšie emotivíne návaly zlosti a udobrovanie sa nad kôpkou zvratkov… a sme zrazu na zlovestnej domovskej planéte Klingonov. Nebudem ten spoiler zbytočnej naťahovať – z Klingonov urobil Abrams partu bezduchých hlupáčikov, ktorých si turisti môžu chodiť strieľať po tuctoch. Klingoni sú neveriteľne neschopní a podľa toho, ako na nich hovorí poručíčka Uhura v priliehavom trikote, zrejme sú aj dosť vymletí. Stačí, aby sa jeden týpek postavil na skalu s rotačákom a môže si pokosiť klingonských panákov koľko chce. Všetci nosia na hlavách helmy, takže maskéri ani nemali robotu s maskovaním… Dnes nie je veru dobrý deň na umieranie.

Dnes je deň na to stať sa tupým uslintaným divákom. Keď film v recenziách dostáva väčšinou 70 až 80 %, viem, že aj mnohým z vás sa bude páčiť. Ale naozajstný trekkie musí byť znechutený.

A tento istý režisér dostal za úlohu zresetovať Star Wars sériu…

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin