Tom Yum v Sushi-Ki

Tom Yum je ostrá thajská polievka s mäsom, na ktorú občas človek dostane chuť. Základom je spomínaná ostrosť, dosahovaná napríklad chili, koriandrom, zázvorom, citrónmi.

U nás zatiaľ nehrozí žeby sme mali k dispozícii ohromné portfólio ake je dostať v Ázii, kde sa do polievky pridávajú stovky rôznych prísad, zeleniny a dokážu vykúzliť netušené. U nás som väčšinou narazil na kokosovú verziu so slížami… a na príklade troch podnikov v Trnave si môžeme ukázať, že aj takú jednoduchú vec ako polievku ide robiť diametrálne odlišne.

Úplne hore je polievka z trnavského Sushi-Ki a je asi najhoršia z recenzie. Prečo? Je najväčšia, politrová a aj najdrahšia. Suma 6,50 eura je prestrelených ak je polievka samá voda… Ak by tam boli viac ako tri krevetové krúžky a nejaké sklenené (šmýkacie) slíže, nepoviem. Polievka bola veľmi-slano ostrá a vyslovene tam chýbalo niečo, čo by tú ostrosť vybalancovávalo, napríklad huby alebo zeleninka. Nevládal som ju zjesť – ani dobrý štipľavý guláš predsa nejete, keď je tam len voda.

Tom Yum Shiva

Druhá je Tom Yum zo Shivy. Tu som dostal na výber – veľká alebo malá, s mliekom alebo bez mlieka a ešte si vybrať druh mäsa. Na obrázku vidno, že pod hladinou toho pláva už viac. Väčšie kúsky kuracinky  Túto som dojedol do konca a zistil som, že mlieko (alebo dokonca smotana) nie je pre polievku nutná polievka, ostatne, v máloktorej reštarácii robia naozaj poctivé krémové polievky. Táto verzia sa mi páčila, hoci aj ona vlastne stála 4 alebo 6 eur.

Tom Yum Arena

Nuž a nakoniec to najepšie. A vôbec nie preto, že ide o najlacnejšiu polievku za ľudovú cenu v nákupnom centre Arena. Meno bistra si ani nepamätám – proste thajské alebo vietnamské…klasické bistro. Akurát tam tí kuchári z Ázie majú podľa mňa viac citu. Robia to síce v najväčších množstvách, aj vidno z obrázka ako nahrubo pokrájali baklažány, alebo hríbiky vôbec nekrájali… a aj tak je to výborné. Dole som vylovil veľké kusy kuraciny a za tú cenu je to podľa mňa najlepšia Tom Yum polievka v okruhu kilometra :p.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin