Benedikt XVI sa porúča do histórie, nuž rozlúčme sa s ním naším spôsobom. Jeho odchod na odpočinok napriek faktu, že Ježiš Kristus si nikdy nedal pauzu v ústraní, nie je jedinou vatikánskou zvláštnosťou.
Vatikánsky štát napríklad disponuje najmenšou železničkou na svete. Meria 600 metrov (v skutočnosti iba 300, ale dvojkoľajku počítajú tam aj späť). Vláčik poháňa stále para ako za starých čias.
Vatikánčania majú aj vlastnú poštu – a pomerne sa jej aj darí, hojne ju totiž využívajú Rimania. Je to rýchlejšie ako talianska pošta. Samozrejmosťou je vlastný rozhlas, vlastné pasy, dokonca aj vlastné jednoeurovky s portrétom hádajte koho.
Dejiny má Vatikán rovnako korenisté ako ktorýkoľvek iný štát. Možno aj korenistejšie – vraždy, nemanželské deti, politika, intrigy, zrady, homosexuálne aféry, žena na Petrovom stolci, odkedy si musí každý pápež nechať prehmatať svoje drahocennosti pod sutanou. To sme, samozrejme, ešte v minulosti. V súčastnosti sa radšej rýpať nebudeme.
Občanov Vatikánu je necelá päťstovka a verte tomu, že majú vysoký priemer obyvateľstva. Ročne sa tu odohrá vôbec najviac kriminálnych činov na meter štvorcový – dvakrát toľko ako je obyvateľov. Pravda, môžu za to miestni rímski dlhoprstí, ktorí radi snoria medzi miliónmi turistov. Tak to už chodí v obletovanej dovolenkovej destinácii. Preto tu majú až 250 policajtov, ak rátame aj stovku členov Švajčiarskej gary. Na jedného Vatikánčana pripadá ročne vyše 8000 tisíc turistov. Pre ilustráciu – druhé je v tomto meradle Francúzsko, kde na jednu hlavu príde iba 1,26 turistu.
Veľa ľudí sa nazdáva, že úradným jazykom je tu latinčina. Je to omyl. Len pár stoviek ľudí na svete už ovláda tento jazyk na plynulej úrovni. Odchádzajúci Jozef Ratzinger patrí k nim. Latinčinu nájdete v miestnych bankomatoch miestnej Vatikánskej banky. Žiadna iná banka na svete tento jazyk neponúka (a ani neperie mafiánske peniaze tak okato).
Neprajníci cirkvi sa často čudujú nad opulentnou nádherou Vatikánu, ktorý je, priznajme si to, vykladaný mramorom a zlatom. Ježišovi vraj patrili len chudobné šaty, ktoré mal na sebe a podľa všetkého nesedával na zlatej stoličke ani nepil zo zlatého kalichu a už vôbec sa nedal ukrižovať na zlatý kríž. No povedzte, ktorý rybár na svete nosí zlatý rybársky prsteň?
Je možné, že Vatikán má aj niekoľko ekonomických prvenstiev. Nikto presne nevie výšku majetku tohto miništátu, odhaduje sa na 500 miliárd libier. Vatikán je zároveň najčastejším platcom daní v daňových rajoch. Vlastní veľa luxusných nehnuteľnosti po celom svete. Pikoškou je napríklad Hotel Watergate a priľahlý komplex, kde vznikla nixonovská aférka, z ktorej sa Američania dodnes tak tešia. Taliani majú zákon podľa ktorého môžu časť daní odvádzať miesto svojej vláde Vatikánu. Koniec koncov, ani Vatikán nemá malé náklady na existenciu. Okrem iného (prečítajte si dejepis ako prišla cirkev k majetkom) si vypomáha aj predajom suvenírov.
Švajčiarska garda oslávila v roku 2006 päťsto rokov svojej existencie. Od tých čias táto jednotka stále nastupuje v procedurálnych pancieroch s halapartňami. V minulosti niekoľkokrát zachránili úbohé mníšky pred drancujúcimi nepriateľskými armádami. Aby boli bojaschopní aj dnes, k tradičnej výzbroji fasujú Švajčiari aj samopaly Heckler Koch a zopár ďaľších podobných hračiek.
Vatikán postavili údajne na mieste posledného odpočinku Sv. Petra (odtiaľ aj ten názov najväčšej katedrály). Boh je len jeden, hovorí stará náuka. Vatikánčania však opatrujú svoju Knihu svätých, kde je zapísaných vyše 14 tisíc svätcov, prorokov a všelijakých fiškusov, ktorí vedeli konať nadprirodzené veci. Pretože len tak sa smrteľník môže oficiálne stať svätým – musí za života preukázať čarodejný čin alebo zázrak. Najbližšie sa svätým má stať Ján Pavol II., ktorému sa kvôli zápisu do tohto objemného fascikla pripisuje schopnosť liečiť rakovina. Škoda, že na to prišli až po jeho smrti.
Miništátik nielenže podporuje exorcizmus, ale ho aj sám praktizuje. Sám Ján Pavol II. zahnal osobne diabla na útek hneď trikrát. Vatikán je tiež poslednou inštanciou pri veľmi ťažkých hriechoch, kde nemôže dať rozhrešenie bársaký regionálny farárko. Hriešnik (napríklad viacnásobný vrah) by sa mal radšej popýtať osobne nejakého rezidenta s červenou čiapočkou.