Zaklínačka Ciri

 

Poľský CD Projekt radí ako na cosplay postáv z jeho hier. Dokonca založil aj vlastnú súťaž. Seriál od autorov videohernej verzie Zaklínača začína s drsnou postavou Ciri.

„Koukni na ni. Spálená slunkem, dorasovaná, vysušená. V jednom kuse pije jako houba a hlad má jako psisko. Obyčejná špindíra, oškubaný pometle, navíc nějaká přitroublá, němá. Když jsem ji bral na koně, byla jako slaměnej panák.“ „Nemáte oči?“ uchechtl se ten, kterého nazývali Skomlik, rozložitý, olysalý chlap. „Co jste to za Lapače, když jste ji ještě neprokoukli? Ona není ani zaostalá, ani nerozumná. Jenom se dělá. Je to divnej, ale vychytralej ptáček.“

Cirilla Fiona Elen Riannon, vnučka Levice z Cintry. Sapkowski nemal vždy šťastnú ruku na mená, pravda. V Ciri mu v jeho najslávnejšej pentalógii vyrástla druhá najdôležitejšia postava, hneď po Geraltovi. Ešte nikdy sa v hre alebo na plátne neobjavila ako dospelá žena. Iba v poľskom seriáli sa mihla ako usoplené dievčatko, z ktorého mala vyrásť dryáda. Na kostým je to teda veľká výzva – lebo až doteraz sa všetci cosplayeri riadili len opismi z knihy.

Ciri má zelené oči a biele vlasy – ale nie kvôli tomu, že by ju zaklínači kŕmili svojimi „bylinkami“. Tým sprvu dokonca ani nenapadlo, že malá zaklínačka môže menštruovať, keď ju preháňali po tréningovej Stope. Za farbu vlasov môže fakt, že je „z krvi elfov“ a zrovna tiež „supervodič“ mágie. A trošku je aj pehatá. Inak sa nemaľuje a všetko má vraj od prírody (vtedy ešte neboli riasenky Maybelline).

 

Na ľavom líci má výraznú jazvu (stále však dosť sexy; podobné ozdoby majú všetci zaklínači), ktorú si zakrýva prameňom vlasov. Párik dvoch menších jazvičiek presvitá na opačnom líci. Šatstvo má vo vysokej kvalite, dá sa predpokladať, že sa takto oblieka zo svojich banditských čias, keď so svojou frajerkou (áno, nie je veľmi na hoškov) prepadávali bohato zásobených obchodníkov. Všetko je ale primerane obnosené a ošúchané. V Holywoode to robia tak, že kožené veci vláčia po prašnej ceste za autom.

Nosí bielu bavlnenú (vidíte, iba chudoba sa oblieka do ľanu) košeľu stiahnutú lesklou hodvábnou stužkou. Zrovna tuná presvitá kúsok podprsenky… teda ak je to TENTO druh stredoveku, tak zrejme miesto onucí má ponožky a miesto dlhej košele „posrávačky“ značkové spodné prádlo. Nuž, pán Andrzej Sapkowski nikdy nezabudne s frfľaním dodať, že s počítačou hrou nemá ako spisovateľ nič spoločné, že je to len voľná adaptácia jeho diela. Ak Ciri prestanete čumieť do výstrihu pod košeľu a preostríte, všimnete si najdôležitejšiu vec – zaklínačský amulet v tvare hlavy vlka. V prítomnosti mágie sa vždy rozvibruje a ako suvenír je to aj skvelý zdroj príjmov na ebayi.

Cez brucho ju obopína kožený korzet, možno ako trochu náznak brnenia, pretože, uznajte, niekto ako Ciri si nepotrebuje zoštíhľovať pás. Mimochodom, vedeli ste, že v niektorých amerických štátoch sú korzety zákonom zakázané? Trochu aj kvôli zdraviu, ale hlavne preto, že miesti redneci tvrdia, že korzet deformuje prirodzenú krásu, ktorou majú právo sa kochať. Cez tento kúsok nosí Ciri ešte strieborný opasok s modrými kameňmi, inú funkciu ako ozdobnú nemá. Kapsičky a pošvu na dýku si pripína na spodný šermiarsky opasok so zlatou prackou vyrobený z hadej kože.

Nuž a keďže väčšinu materiálu na oblečenie poskytla zrejme nejaká neochotná kravka, outfit dopĺňajú kožené jazdecké rukavice, kožené legíny vybíjané cvokmi (bez štíhlych nohatých polelfiek by hádam nebola akčná fantasy, že) a čižmy, hm, s opätkami. Ale kto hral Teru vie, že bez šteklov sa po tráve alebo skalách beží veľmi zle.

Najzaujímavejší je meč. Zaklínači vždy nosia dva – železný na ľudí a strieborný na magické príšery. Ale Ciri bude mať vo Witcherovi 3 asi len jeden, pripnutý na chrbte – v popise sa jasne píše, že ide o zaklínačský, teda strieborný meč. A čím rozpára ľudského zločinca? Ťažko povedať. Asi nožíkom.

V druhom dieli hry sa dalo dostať k meču Gwyhyr, legendárnemu gnómskemu meču z knihy, ktorý pre Ciri bojujúcu v aréne kúpil zlosyn Leo Bonhart. Po česky sa tento oceľový meč volal Vlaštovka, anglicky Swallow, v poľskom origináli Jaskółka a v starom jazyku Zirael). Meč mal pôvodne v zbierke akýsi Esterházy (esterházyovci voľakedy vlastnili kus Slovenska, konečne poriadne meno od Sapka). Tak uvidíme, či sa Ciri ku Gwyhyru prepracuje (zatiaľ sa zdá, že v trojke, ktorá vyjde nevedno v ktorom mesiaci roka 2015, budeme ovládať len Geralta).

Viac detailov s linkom na stiahnuteľný PDF o CD projekt cosplay seriáli tu.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin