Lukostreľba: ako na to

Luky vraj používame už nejakých 50 tisíc rokov. Dosť času na to, aby sa zo zbrane vyvinul aj jeden ušľachtilý šport. Ak chcete začať s lukostreľbou, možno vám prídu vhod naše rady.

Lukostrelci to majú trochu ťažšie ako futbalisti, ale nebojte sa, aj z vás môže byť jedného dňa Legolas alebo Robin Hood. Ak poznáte niekoho, kto sa lukostreľbe aktívne venuje – a je ochotný vám pomáhať – máte skoro vyhrané. Športových klubov v lukostreľbe je u nás dosť, ale venujú sa tomu aj historické skupiny a dá sa tomu venovať aj osamote – ak máte dosť priestoru. Rovnako na Youtube alebo iných stránkach nájdete tony materiálov – skúste zadať napríklad „archery basic tips“ alebo čokoľvek podobné a zaplaví vás more informácií.

Hovorí sa, že na streľbu z luku potrebujete 5 % šikovnosti, 10 % dobrého zraku a 85 % poctivého tréningu. No predovšetkým potrebujete – výbavu. Lukov je niekoľko typov. Vynecháme tie detské, drahé kladkové (čo sú už viac prístroje než klasické luky) a historické. Luky sa môžu deliť už len podľa zahnutia ramien – môžu byť rovné, reflexné, deflexné alebo rôzne kombinované a zahnuté (v histórii sa to veľa národom vyplatilo). Luky sa často kategorizujú podľa historického tvaru, nám postačia na začiatok dlhé alebo lovecké luky – sú jednoduché a vhodné na cvičenie.

Keď luk ako úplny nováčik držíte prvýkrát v ruke, možno práve zisťujete, že tá pružná časť v skutočnosti nie je tetiva :). Ale teraz už potrebujete nejaké šípy. Delia sa napríklad podľa dĺžky (v anglických palcoch), často od 23 do 32 palcov, vyberáte si ich podľa dĺžky svojich rúk a podľa toho ako napínate tetivu. Alebo sa šípy delia podľa hrotu, pierok a celkovo – použitého materiálu. Karbónové a duralové šípy sú veľmi kvalitné, ľahké… a drahé. Možno si vystačíte na úplny začiatok aj s plastovými „hračkárskymi“ alebo klasickým drevom, nebudete trénovať na veľké vzdialenosti. Veľmi často sa k lukostreľbe ľudia dostávajú tak, že najskôr si zastrieľajú s požičanou výbavou a do obchodov ako je hunterstore.sk sa pozrú až keď ich to chytí.

Možno sme na prvom mieste mali spomenúť bezpečnostnú výbavu strelca. Veď ako hovorí titulok, začiatočníkov to naozaj občas trochu bolí. Zadovážte si chrániče prstov (rukavice, kde niektoré prsty chýbajú), chrániče ramena, hrude alebo predlaktia. Tieto vás nielen chránia, ale aj vás trochu spevňujú, čo pocítite pri intenzívnejšom tréningu. Pamätajte, nie je žiadna hanba používať pomôcky, napríklad aj naťahovač tetivy a podobne.

Nuž a nakoniec príde pilovanie samotnej techniky. Medzi úplne základy patrí správny úchop luku, správy postoj, ale aj správne dýchanie či sledovanie vetra. K pokročilejším technikám, odhadovaniu krivky letu šípu a podobne sa časom dostanete. Na prvom mieste je naučiť sa strieľať tak, aby ste neohrozovali okolie ani sami seba :).

Mimochodom, keď už máte čo to natrénované a pôjdete sa prvýkrát predstaviť pred ľudí, zistíte jednu veľmi starú pravdu – že najväčším nepriateľom strelca je strelec samotný. Pred ľuďmi je to totiž iné, príde tréma a stres – a až tu sa zistí, kto je chladnokrvný a natrénovaný lukostrelec.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin