Prezidentské zemiaky

Prezidentské zemiakyKonečne sa nám za kandidáta na prezidenta prihlásilo aj seriózne vrece zemiakov. Tí ostatní v káre, to sú len také vrecká krumpličiek, gramorečky, ktoré poľnohospodári radšej zaorú do zeme, ako by sa s nimi mali naťahovať.

Málokto pochybuje, že alfa zemiak, ktorý je zároveň aj precedom vedúcej strany v štáte, voľby o prezidentský palác prehrá. Na to je už príliš skúsený a príliš obľúbený. V určitých nestarnúcich a neustále novými tvárami dopĺňajúcich sa kruhoch. Teda – Majo z Banskej Bystrice zatiaľ svoju kandidatúru neoznámil. Stačí trochu pomastiť, na zľahka opečenej cibuli pridať vodu, cesnak, majorán, krupicu a Fico by svoj Grasalkovičov sen mal dosnívať s veľkým náskokom pred ostatnými.

Jedno je isté – v marci 2014 sa ešte veľa nasmejeme.

Kádeháci by sa mali zamyslieť, či traja kandidáti z jednej ministraničky v tomto prípade stačia na úspech. Nebolo by lepšie postaviť ešte zo dvoch troch pandrlákov na štartové pole, aby bola šanca, že jeden postúpi, vyššia? Kandidátov na prezidenta začína byť priveľa, na internete nenájdete na 100% prehľadný zoznam – zápisná listina závodníkov sa každým dňom aktualizuje.

Každá hranolka na tanieri dúfa, že postúpi do druhého kola a v tom porazí veľkého hranola. Kandidáti vo svojich malých vreckách potajomky snívajú, že to bude ako v Čechách – tam tiež spočiatku nerátali so starým prešibaným becherovkárom. A bum, zrazu starý pán zaostruje v tranze na korunovačné klenoty a intriguje proti vláde. Nie, v tomto my Slováci, nie sme od Čechov iní. Vyslovený opilec u nás zatiaľ síce nekandiduje, ale ktohovie čo porábajú vrecia zemiakov doma po večeroch? Nejden z nich má pod vrstvou mejkapu celoročne zdravo červené líčka a nos.

Čarnogurský sa nechal počuť, že Fico kandiduje, lebo je unavený z politiky a nechce sa mu pracovať na plnení sľubov z parlamentných volieb. Starý pán má podľa seba elánu ešte dosť. Staré babky mu doteraz nevedia zabudnúť, že odkedy sú družstvá na Slovensku súkromné, objem dopestovaných zemiakov prudko klesol.

Procházka to skúša na svoj imidž mladého dravca (tiež má dáko hranatú bradu, to je vo voľbe dôležitý rys) a bratov Čechov chce zameniť za bratov Poliakov. Hrušovský stavil na… na čo to vlastne stavil? Že je je starý, tradičný pokrytec? Ani neviem vlastne. Hlavne, že tam je. Čo by sme bez neho robili.

Kňažko ide na to, že je ešte stále tribún ľudu, sacrosancti, nedotknuteľný, pod priamou ochranou bohov. Tribúni, to bola voľakedy kasta. Vyšli z plebejcov a bojovali za plebejcov. Keď taký tribún v starom Ríme zreval „Veto!“, ctihodným otcom v senáte hneď stislo. Dnes ho za také reči najskôr zažalujú výrobcovia konkurenčného margarínu, ale to už iný príbeh. Ani s Kňažkom nepočítame ako s vážnym vrecom zemiakom. Toho dnes už nikto neošúpe, ba ani so škrabkou z teleshoppingu, čo došla zadarmo s vysávačom. Pridlho sa bahnil so zemiakmi, ktoré už nikto nikdy neočistí.

Za Maďarov bude pokúšať Fortúnu borec, o ktorom sa ani nevie, či má slovenské občianstvo. Záhady komplikovaného maďarského myslenia sú vo všeobecnosti Slovákom stále skryté. Rada: nahádžte svoje zemiaky radšej do dobrého pálivého gulášu. Takého fajného, ktorý gurmána štípe ešte po dvoch dňoch na záchode. Načo míňať zbytočne  peniaze na bilboardy? Jediný argument pre tohto koňa je, že Maďari vlastne jedia oveľa častejšie halušky, ako my, ktorí tvrdíme, že sú naším národným jedlom.

A ešte nezabudnime na platónovského kandidáta Petra Osuského. Imidž študovaného sivovlasého fanúšika Kerouaca, pri ktorom sa fajčia jointy, mu pravdepodobne nepomôže. Keď kandidoval Gašparovič, tak ho tiež volila omladina z intrákov. V každom prípade aj Osuský je z ministraničky, ktorá sa už stihla rozštiepiť a zrejme sa ešte štiepiť bude, kým ostanú aspoň dvaja členovia. Na druhú stranu, ktorá pravicová strana sa dnes neštiepi, že?

Andrej Kiska je divoká karta. Vráža do toho veľa času a peňazí. Zdá sa, že nechce byť iba zemiakovou prílohou k prevarenému mäsu. S tým, že bude mať okolo seba vlastnú klobásu, s vajcami, uhorkami a so smotanou, to myslí asi vážne. Čo saz toho vyvŕbi, netušíme. Má asi najlepší slogan – každá vláda potrebuje protiváhu. A čo iného by tou protiváhou malo byť než poriadny mech so zemiakmi? Podľa odhadu z obrázkov váži asi štyrikrát toľko čo štandardné 25 kilové balenie za 15 euro.

Napokon tu máme niekoľkých kandidátov, o ktorých nikto nevie, odkiaľ alebo prečo prišli. Prečo chcú byť precedom tohto štátu? Načo kandiduje taký invalidný dôchodca? Mená, ktoré si nikto nezapamätá, ale sem-tam sa nejakému FéVéčku (frustrovanému voličovi) šmykne ruka. Skrátka štandardný demokratický plevel, ktorý robí slobodu slobodou, aj keby na krumple nebolo. Ich recept ostáva neznámy. Mimochodom, stará sa tu ešte vôbec niekto o účasť alebo je to každému fuk?

Toto je nadšený húf, ktorý sa má postaviť veľkému precedovi. Trčia z neho zástavy, predvolebné bilboardy a hroziace päste. Preceda Fico ich najskôr pobije kladivom naspäť do zeme, do úhľadných jarkov s kopčekami. Je najmocnejší muž v štáte a chce vymeniť svoju moc za slabší post s oklieštenými právomocami. Prezdientskú voľbu neodflákne ako Maňka v Bystrici. Bude prezidentom tohto štátu a peniaze do Smeru bude musieť zháňať niekto iný. Chytrých hláv tam vraj majú dosť. A peniaze spájajú. Nový pán prezident bude toto všetko láskavo pozorovať z okna prezidentskej vily na Slavíne.

Teda, ak neoznámi svoju kandidatúru aj Majo Kotleba. To by bol nový horúci zemiak na panvici.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin