Ovocie na Pohode 2018

Raz to prísť muselo – hodnotenie Pohodového jedla. Na svoju gastro sekciu sú tam veľmi hrdí a právom. Pohoda by obstála ako samostatný food festival. No a keďže sú naše recenzie veľmi nudné, prizvali sme do diskusie najlajkovanejšieho foodbloggera na Slovensku – Ľuboša Blahu.

Muránske buchty
Muránske buchty. Veľké a ako od babičky. Môže niekto nemať rád buchty? Tento plod muránskej planiny bol zaslúžene promovaný na kanáloch festivalu. Vieme si prestaviť, žeby sme tri dni prežili len na pive a buchtách. Je tu ale jedno ale – na Pohode stála táto krásavica 3 eurá. Podľa stránky rodnej obce ju doma majú za 90 centov. Babičke by sa zúžili oči. Dievčence v tradičných muránskych burkách nám ponúkali oškvarkové buchty, na obrázku je klasická, lekvárová.

Ľubošov názor: Mysleli sme si, že Ľuboš dá päť červených hviezdičiek z piatich pre tento symbol života pospolitého predrevolučného ľudu, ktorý ako keby vypadol z románu Fraňa Kráľa. Ľuboš je však obozretný, vie, že trockistické úchylky sa skrývajú presne za takýmito sympatickými produktami a preto buchtu odmieta ako buržoáznu deviáciu a upozorňuje na oportunizmus Muránčanov. Aj tak by mu cukor určite zagebril palubovku v jeho SUV a vôbec.

Marinela malinový nanuk
Domáci nanuk Marinela. Trvalo nám to dve hodiny šliapania – kým sme si uvedomili Achilovu pätu Pohody. Nie je tu žiadna zmrzlina! Pol kráľovstva za obyčajnú točenú zmrzlinu z prášku. Nakoniec sme našli tieto nanuky. Vyzerajú ako pekný startup mladých ľudí. Stánok pri treske, ktorú si nikto normálny nemohol kúpiť, pretože by musel vystáť 50-metrový rad. Nanuky sú fajn, ale viete ako sa delia ľudia. Na tých, čo majú radi smotanové nanuky a tých, čo sa bláznia za tými ovocnými zo sirupu. No a my sme práve ten prvý typ. Takže tento malinový nanuk je vlastne núdzové riešenie v 30 stupňovej teplote. Inak, tiež stál 3 eurá. Nájomné pre stánkarov je asi absurdne vysoké.

Ľubošov názor: Ľubošovi imponuje revolučná farba výrobku. Nanuk je ako zamrznutá krv, ktorú v prvej línii na Facebooku denne cedí v boji proti neoliberálnym fašistom. Navyše, keď si mladý a perspektívny pionier s týmto nanukom zakvacká pioniersku šatku, nie je to vôbec vidno! 

Indická slepačia zmes
Indická slepačia zmes. Pokiaľ ste veľmi hladní, idete do slepačej omáčky, alebo jej vegetariánskej varianty. Mäso a zelenina po indicky, tzn. tony karí a dve deká múky. Toto jedlo je pre beznádejných romantikov a optimistov, ktorí veria, že „záchodov je predsa veľmi veľa, všetky sú veľmi blízko a nikto na ne nečaká“. Indická zmes zasýti a zároveň preverí limity tela.

Ľubošov názor: Ľuboš je veľmi opatrný. Vie, že vládu Indie to neustále ťahá doprava. Britských imperialistov možno vyhnali, ale denne si obúvajú ich topánky. Ľuboš si dobre pamätá ako sa tunajší niktoši pokúsili natiahnuť súdruha Chruščova proti Číne a ako musel súdruh Kosygin hasiť ich pletky s Pakistanom. Indovia boli vždy podozriví. Nikdy nemali to správne revolučné podhubie. Ich jedlo teda musí stáť zaprd a Ľuboš vyhlasuje, žeby si radšej dal žemľu s mletým mäsom a zapil to revolučným kvasom.

Vegetariánske burrito
Vegánske Burritos. Jedlo pre ľudí, ktorí veria, že zvieratká sa v lese stretávajú iba aby tancovali alebo schôdzovali. Vo svete, kde nikto nevraždí vašich 30 mláďať ročne, má takéto Burrito veľkú váhu. Vnútri je docela pestré, a áno, to prázdno vo vašej duši naozaj nevyplní. Sranda, že ho balia do novinového papiera, jednej z najtoxickejších vecí do ktorých môžete jedlo zabaliť. Ale bolo nám povedané, že je to len imitácia novín. Asi to bude potravinárska farba tlače :P.

Ľubošov názor: Náš hosť spozornel. Jedlo bez mäsa je totiž veľmi užitočný socialistický nástroj na výchovu más. Naopak, jeho plytvanie je vždy ukazovákom na semenisko kontrarevolučných živlov a považuje sa za sabotáž proti štátu. Zinovjev a Kamenev by vedeli rozprávať. Mäso by malo byť iba v prídeloch pre najdôležitejších funkcionárov a bojovníkov, na ramenách ktorých stojí hospodárska výstavba metalurgického priemyslu.

Fish and chips
Fish and chips. Najnenápadnejší stánok na festivale. Dvaja českí chlapci trochu neskôr vstávali :P Ostatné stánky už dávno pootvárané, len tu bola ešte žalúzia dole. Inak ale príjemné prekvapenie. Ani cena 6 euro niečo nebola až taká vražedná. Len chrumkavej rybičky a hranoliek mohlo byť trošku viac. To zelené vedľa vyzerá síce ako niečo, čo vyšlo z Kifa Krokera po svadobnej noci, ale chutilo to tiež dobre. Keď sa na Pohodu znesie dážď, padnú námorníkové raňajky dobre. Mohli by to dávať do tých drevených vaničiek – člnočkov, ktoré prichádzajú do módy a boli by po chuti aj farmárovi Štefanovi.

Ľubošov názor: Toto nie jedlo, ale politický revanšizmus, znie Ľubošov verdikt. Je veľmi rozčúlený, že sme mu predložili tento západný malomeštiacky nepodarok a odmieta s nami baviť, kým ho nepustíme aspoň na päť minút k Facebooku, aby mohol dokončiť dennú normu osvety.

Bravčové výpečky
Bravčové výpečky vo Farmárskych panvičkách. Končíme s bravčovými výpečkami, ktoré vidíte na obrázku. Je to suverénne to najškaredšie jedlo na festivale, taký hnedo-šedý maglajz…. naozaj to nevyzerá dobre. Sú krajiny, v ktorých je za servírovanie niečoho podobného trest smrti – a nie je ich málo. Lenže. Môže byť mäso na cibuľke a horčici zlé? Veľmi to pripomína Balatónsku špecialitu a to by sme si dali aj na Poslednú večeru. A k tomu zemiačky na paprike s trochou klobásy.  Možno najlepší obed na Pohode. Fajn, nie je to najkrajšia pastva pre oči, ale za 5 eur išlo o najlepší pomer cena/výkon na festivale.

Ľubošov názor: Ľubošovi toto jedlo pripomína zjazdy NSDAP. Predstavte si, ako Adolf Hitler ukazuje na Žida a zakričí „Jude“ a sfanatizovaný dav nacistov buráca „raus“… a freneticky hajluje. Na Pohode sfanatizovaný dav vysiela vulgárne gesto nenávisti na povel človiečika z pódia. Nie nie, vážení, Ľuboš si radšej dá dobrý boršč.

Pivo Urpiner 13-ka
Pivo. A áno, aby sme nezabudli, ešte to nešťastné pivo. Za rok sa vôbec nezmenilo. Stále nerozumieme fanúšikom Urpinera. V maličkej Pivobráne sa stále čakajú dlhé rady. V hlavných nápojových centrách sú k dispozícii 10-tka a 12-ka, ktoré chutia ako keby do nich nasypali jačmenné otruby. Radler to isté. 13-ka a 14-ka ako tak udržali laťku, takže nakoniec sa niečo dalo piť. Šesťnástka je príliš sladká a alkoholová, aby sa s ňou dalo robiť niečo iné ako nasilu ju naliať do útrob, pretože stála 2.40 eura. Ľuboša sme sa na názor nepýtali. On ho aj tak napíše.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin