Múzeum Sherlocka Holmesa

Kde inde by sa malo nachádzať múzeum Sherlocka Holmesa, než na adrese Baker Street číslo 221b v Londýne? Ide o poslednú viktoriánsku budovu na ulici a návštevník sa za pár libier prenesie do čias, keď detektívi sledovali zločincov svojím umom. V čase písania tohto článku má múzeum okolo 50 tisíc fanúšikov len na Facebooku a sem-tam sa tu zastavujú elitné televízne štáby z BBC, CNN a podobne. Múzeum propaguje dvojicu Holmes – Watson, ako keby skutočne žili, hoci sa proti tomu postavila autorova dcéra Jean Conan Doylová.

V skutočnosti sa dom nachádza medzi číslami 237 až 241, takže poriadkumilovná samospráva severovýchodného Londýna musela vydať zvláštne povolenie na prečíslovanie múzea. To spôsobilo problém, keďže Kráľovská pošta už od roku 1930 vytrvalo doručovala korešpondenciu do blízkej Abbey National Bank, ktorá kvôli slávnej adrese dokonca zamestnávala osobitnú sekretárku. Múzeum prevádzkuje súkromný majiteľ (respektíve nezisková organizácia Sherlock Holmes Society of England) v už spomínanej historickej pamiatke – takže nesmie chýbať obchod so suvenírmi, kde dostať napríklad sherlockovskú čiapku alebo fajku.

Obchod je vlastne už aj e-shop na internete, takže suveníry si môžete objednať dokonca aj vy. Celé je to urobené vo vkusnom starom štýle. Keďže dom je neveľký a záujem o návštevu veľký, turisti musia občas čakať aj niekoľko hodín, kým sa dostanú na rad. Odmenou je pravá atmosféra z kníh.
Múzeum je otvorené v každý deň okrem Vianoc od pol desiatej rána do šiestej večera. V múzeu sú dokonalé repliky mestského viktoriánskeho života, ale aj pár originálnych predmetov z čias A. C. Doyla. Na hlavnom prvom poschodí sú tu aj voskové figuríny hlavných protagonistov. Sherlockove múzeum skrátka nemôže chýbať na žiadnej dobre turistickej mape Londýna.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin