Ben Hur

Ben HurBen Hur

Epos natočený podľa knihy získal 11 sošiek od Filmovej akadémie. Na Holywood je film až nezvyklo religózny. Pamätnú scénu závodu štvorzáprahov vraj točili rok, hoci vo filme trvala len pár minút. Výprava je ohromná, ale dej nezatienila. Aj keď dnes by sa už výhrady možno našli. Dlhú stopáž filmu považujú niektorí za divácke galeje – stále lepšie ako galeje vo filme.

Titanic

Iba tri filmy v histórii získali 11 Oscarov – Titanic je druhý z nich. Svetoznámu katastrofu „nepotopiteľnej lode“ pojali filmári ako lovestory bohatej dievčiny a chudobného DiCapria. Dokonca sa im podarilo sem napasovať nejak aj zloducha. Snímok sa preslávil bohatou výpravou – kvôli pár záberom postavili autori polovicu lode v takmer životnej veľkosti a úvodnou piesňou, ktorú naspievala Céline Dionová.

Pán prsteňov – Návrat Kráľa

Tri roky života s Pánom prsteňom v kinách sú našťastie už za nami. Bol to naozajstný maratón, ktorý Filmová akadémia na konci náležite odmenila – 11 zlatými soškami. Formálne ich dostal posledný diel Návrat Kráľa, v podstate šlo o odmenu za celú trilógiu. Fanúšikovia Tolkiena (tí, ktorí sfilovanie dokázali tvorcom odpustiť) vedia, že najlepším filmom bola jednotka. Škoda len, že kniha po návšteve kina už nikdy nebude to, čo bývala. Aspoň, že ten prsteň padol do Hory osudu.

West Side Story

Romanca z Broadway si našla cestu aj na strieboré plátno a dostala 10 Oscarov. Deju vládne klasická shakespearovská dilema – je to o láske dvoch ľudí zo znepriateľených gangov. Špičková hudba, herecké výkony – prvá liga. Ale choreografia z filmu je terno – dodnes sa vyučuje na tanečných školách.

Odviate vetrom

V Európe sa začala v roku 1939 najhoršia vojna v histórii ľudstva a v Amerike si v pokoji filmári nakrútili romantický film z dôb občianskej vojny Sever proti Juhu. Desiatka Oscarov znamená školskú klasiku svetovej kinematografie. Toto je príbeh Scarlett O’Harové a bohéma Rhetta Butlera, v reáliách aristokracie porazeného amerického Juhu.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin