Ani príliš suché, ani príliš vlhké. Vlhkosť vzduchu v dome by sme mali poctivo strážiť.
Ideálná vlhkosť izbového vzduchu je asi 40 až 55 percent. Nad 60 percent už nie je prostredie dlhodobo zdravé. Spóry plesní a baktérie môžu spôsobiť zvýšenú chorobnosť, najmä u detí. Imunitný systém človek je príliš namáhaný a môžete to zle pocítiť na kĺboch, dýchacích cestách, pri svrbení kože alebo dokonca sa môže ozvať alergia či astma.
Zaujímavé je, že aj príliš suchý vzduch môže spôsobovať niektoré zdravotné ťažkosti, ale to je debata do iného článku – skrátka, treba si strážiť zdravú mieru. Najlacnejšie vlhkomery (humidistaty) sa dajú zohnať už pod 10 euro (aj keď asi budú menej kvalitné a najskôr z Číny). Problémy s vlhkosťou vzduchu však spoznáte ľahko aj vizuálne.
Aké dôležité sú vysúšače počas záplav dokazuje aj fakt, že Slovenská katolícka charita ich vlastní desiatky prístrojov a zapožičiava ich v časoch krízy, tak ako dodáva potraviny, dezinfekečné prostriedky a suché oblečenie. Záplavy sú pohroma, ale vlhkosť do domu môže prísť aj pomaly a nečakane.
Medzi všeobecné zásady, ktoré ľudia dobre poznajú, patria zvyky ako často vetrať (ale nie, keď vonku prší alebo je hmla), používať odparovače pri varení a sprchovaní, nesušiť prádlo vnútri, stavať nábytok ďalej od stien, investovať do kvalitných okien…
Občas však všetko zlyhá a vy si všimnete, že vám začína „plesnivieť“ dom. Koniec koncov, zdrojov vodnej pary sa v dome nájde vždy dosť – a nielen ľudia, zvieratá a rastliny. V extrémnych prípadoch sa dá hovoriť už o prolémoch so statikou. Často to začína od rohov miestnosti a pleseň môže nadobudnúť obrovské rozmery. A to môžete mať kvalitne izolovanú strechu a odvodenené základy. Nepomôže ani osekať omietku a urobiť ju nanovo – kým neodstránite príčinu vlhnutia, vždy sa vráti.
Nastal čas zaobstarať si domáci vysúšač, respektíve odvhlčovač. Každá rodina hľada prístroj čo možno najlacnejší, ale výkonný, taký čo „žerie“ málo elektriny a nie je veľmi hlučný. Hlavne nepanikárte pri novostavbách, ktoré bývajú vlhkejšie ako „zabehnuté“ stavby.
Mašinku sa vyplatí mať doma dokonca aj keď nemáte celoročné problémy s vlhkosťou a zapnete ju len príležitostne – napríklad, keď v lete vo veľkom zavárate, v sklenníku, v pivnici. Je dobré mať vysúšače poruke aj v prípade poruchy. Kto býva na dedine, kde majú vodovodné rozvody 40 a viac rokov, vie, že havárie sú dosť časté.
Načo pozerať pri kúpe domáceho odvlhčovača? Treba si zmerať výmeru priestoru, s ktorým máte problémy a vyrátať si prevádzkové náklady. Malá záludnosť sa skrýva v tom, že vysúšače fungujú najlepšie pri vyššej teplote než je bežná izbová teplota – výrobcovia uvádzajú výkon zvyčajne pri 30 stupňoch Celzia, o čo však užívatelia často nestoja.
Kúpte si taký vysúšač, ktorý sa automaticky vypne, keď dosiahne určitý stupeň vlhkosti (alebo „vysušenia“). Novšie typy to väčšinou už vždy vedia. Potom si vyberte, či chcete vyzrážanú vodu zachytiť do nádobky alebo odviesť do kanálu hadicou. A je to – len nezabudnite potom izbu aj poriadne zatvoriť.