Alica

Desí vás príbeh Alice v Krajine zázrakov? Nie ste sami.

Sú tri druhy Alíc. Slušne vychovaná, milá a trochu neposedná Alica – tak ako ju pôvodne vymyslel spisovateľ Lewis Carroll. Ďalej Alice so sukňami prekliato vysoko, rozšírený poddruh, ktorý sníva o kariére v modelingu. No a napokon… máme tu Alicu, pre ktorú je výraz „nezbedná“ len slabým odvarom pokrútenej reality. To sú tie cosplayerky, čo majú na conoch snehobiele zástery od krvavých fľakov, v rukách zvierajú kuchynské nože a do fotoobjektívov hádžu uhraničivé pohľady.

Je to ako pri slovenskej Perinbabe. Všetci vedia, že je to nevinná rozprávka pre deti… až kým nepríde ten ťažko popísateľný pocit stiesnenosti. V tom neusporiadanom a nelogickom príbehu je niečo znepokojujúce a zlovestné. Niečo, z čoho klaustrofobikom sťahuje vonkajšie panvové svaly.

Kam sa ponáhľa bláznivý hovoriaci králik s hodinkami v labkách? Patrí húsenica vysedávajúca na psychotropnom hríbe slastne poťahujúca z vodnej fajky do rozprávok pre deti? Ako autor prišiel na pomätené a pitoreskné postavy ako šialený Klobučník alebo vyškerená Mačka Škľabka? Malé deti už 150 rokov vyrušujú a ľakajú príbehy o všetečnom dievčisku Alici a aj tak ich dospelí svojim ratolestiam stále púšťajú. Raz darmo, vedecká obec sa v Carrollových časoch zhodla na tom, že Krajina zázrakov je výborným výchovným elementom.

 

Carrolla vraj na napísanie knižky prehovorila istá malá Alica Liddellová pri člnkovaní po rieke Temža. Inak by sa ten asi sotva stal známym spisovateľom a ostal by nudným Charlesom Lutwidgom Dodgsonom (skutočné meno, Lewis Carroll je len umelecký pseudonym), ktorý prednáša o Bohu, študuje zákony prírody a preháňa vydaté sukne. A tak sa Carroll stal Michaelom Jacksonom 19. storočia. Jedni ho považujú za láskavého svätca, ktorý miloval deti čistým srdcom, pre iných je to neliečený pedofil.

Za to môžu hlavne jeho dochované fotografie nahých alebo „menej oblečených“ dievčatiek. Carroll urobil za života asi desať tisíc fotografií – v tej dobe obrovský a úctyhodný archív, hodný pravého pioniera daguerreotypie. Zachovalo sa z neho asi 3 tisíc kúskov. No a na šiestich z nich je motív, za ktorý by dnešní drábi zakuli Carrolla do železa a posadili hneď vedľa Edgara Allana Poea, ktorý mal tiež slabosť pre nedospelé dievčatká.

V storočí Draculu a Frankensteina vraj nebolo nemorálne vyfotiť malé školáčky bez šiat. Vtedy sa to vraj nespájalo so sexom a koniec koncov – rodičia na to dali svoj súhlas. Druhá strana ale pripomína, že Carroll mohol dobovú morálku šikovne využiť na zakrytie svojej úchylky. Manet mal so zobrazovaním ženskej nahoty veľké problémy a to maľoval len dospelé dámy; navyše Francúzi boli v týchto veciach vždy liberálnejší ako tradične upätí Angličania. Takže bol Carrol anglikánskym Marcom Dutrouxom alebo jednoducho sa stal obeťou ohováračiek ako iní autori literatúry pre deti typu Andersen alebo Foglar? Vyberte si.

 

Krajina zázrakov je nepochopiteľný snový svet, kde nič nemá poriadok. Stojí v úplnom protiklade so skutočným svetom Lewisa Carrolla, kde platil za veľkého učenca a matematika. V skutočnosti aj vo „Wonderlande“ sú drobné logické hračky a inotaje. Nájdu sa literárni vedci, ktorí tvrdia, že univerzum vymyslel autor na základe vlastnej skúsenosti. Mal problémy s migrénou, epilepsiou a pri záchvatoch upadal do bezvedomia. Druhý diel Alice o Svete za zrkadlom bol o dosť temnejší aj preto, lebo spisovateľ sa dostával do depresií kvôli úmrtiam v rodine. Skrátka, klasický viktoriánsky autor.

Príbehy o tvrdohlavej snívajúcej Alici prvýkrát ilustroval výtvarník John Tenniel, a keďže nemal farbičky, tiež prispel k zlovestnej atmosfére Krajiny zázrakov. Tohto sveta sa v poslednom čase chytajú samí tvoriví úchyláci a ponurí gotici. Len posúďte:

Pred štyrmi rokmi dokončil svoju verziu Alice režisér Tim Burton. Pre niektorých bola síce táto burtonovka trochu komerčnejšia ako zvyčajne, ale rozhodne to nebolo nič normálne. Vo svete počítačových hier preslávil Krajinu zázrakov designér a producent American McGee. V jeho podaní to bol Wonderland pekne ponuré miesto, skôr kobka ako zlaté údolie. Alici zadávali úlohy prefajčení chrchľajúci škriatkovia a otravných kartových bojovníkov premieňala naša hrdinka na krvavé fľaky pomocou dobre známeho žabykláča. V druhom dieli sa už rovno liečila u psychiatra.

Svojou dávkou šialeností chcel prispieť aj klasik Marylin Manson, ale film Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll sa mu nepodarilo dokončiť. 200 tisícový rozpočet bol príliš malý na spevákove zvrátenosti (v obchodnom jazyku kontroverznosti), tak sa môžete aspoň na Youtube pokochať trailerom. Alebo napíšte do vyhľadávača Alice is Dead a zahrajte si flashovú adventúru, kde je z milej Alici už len kostra v modrých šatách, po ktorej ostala len nevyriešená záhada.

Najväčší klinec do zdanlivej normálnosti starej rozprávky zatĺkol paranoidný server theconspiracyzone.com. Pre nich je Alica len dielom iluminátov, ktorí potrebujú ovládnuť citovo vyprahnutých ľudí už od detstva. Disney, ktorý zaznamenal s Alicou obrovský komerčný úspech je pre konšpirátorov len pornokráľ a otrokár, previazaný s Bushovcami, Aleisterom Crowleym, Hitlerom a inými iluminátmi.

Ach, úbohé dievča Alica, čo ti to len dospelí urobili. Veď ty si len kedysi snívala o tom, že zvieratá a kvety rozprávajú a môžu nosiť šaty.

 

O autorovi Zobraziť všetky články

admin