Pivá Kaltenecker

Rafinovanosť Zoborských slávností spočíva, že nie sú na Zobori, ale na Chrenovej. A tiež, že je tam niekoľko stánkov s pivnými špeciálmi, ktoré sa nedajú dostať vo veľa krčmách. Nuž ochutnajme teda na ukážku.

Chopper IPA & Suzuki IPL

1. Chopper IPA & Suzuki IPL – dvojka pív z rožňavského pivovaru Kaltenecker (celá séria je na hlavnom obrázku hore). Choppera mali čapovaného, takže počas horúceho poludnia dobre padol. Polotmavé pivo dohneda, klasická IPA chuť, trošku po citrusoch, plzenský slad. Naozaj veľmi klasická IPA, ktorá nie je až tak extrémne horká alebo extrémne citrusová ako iné ipy. Mimochodom, pätnástka. Šesťnástka Suzuki Lager vedľa nej nepôsobila až tak dobre, ale na 80% to bolo preto, lebo ho v stánku mali len vo fľaške a nemali ho v chladničke. Inak ako lager chutí oveľa bližšie našincovej predstave o pive.

Pivo Faxe

 

2. Faxe Royal Strong – dosť zaujímavý (a silný) pretekár. Devätnástka s 8 % alkoholu – s ňou opatrne :). Inak v stánku mali celú pyramídku z litrových plechoviek s inými typmi tejto značky – litrovky sú na našom trhu zatiaľ málo zastúpené. A teraz pozor – v zložení tohto zlatistého piva je uvedený hroznový cukor (asi kvôli grádom, pivo od neho pachovo dosť cítiť, chuťovo skoro vôbec) a vraj aj kukuričné vločky. V krajine svojho pôvodu – v Dánsku je asi dosť známy, aj keď nepatrí zrejme medzi najobľúbenejšie, za skúšku určite stojí.

 Erdinger Weissbrau

 

3. Erdinger Weissbrau – niečo mi vraví, že už sme ho tu mali. Zdá sa, že Slováci si obľúbili tohto Bavora, v ktorom je aj klasický jačmenný aj pšeničný slad (práve na pšenicu sa slávny pivovar zameriava). Farba na obrázku je zrejme silne ovplyvnená červeným slnečníkom, v skutočnosti nie je tak ostro oranžový, ale skôr slamovo žltý. Sú v ňom cítiť kvasnice a niekoľkokrát na to upozorňuje aj etiketa.

Pernštejn 19° Pardubický Porter

 

4. Pernštejn 19° Pardubický Porter – hutné a cenovo prístupné pivko, na ktorom sa Česi nevedia zhodnúť, či im to chutí alebo nie… Popravde, silný alkohol je v ňom dobre zakamuflovaný a nie je to ani horké, taká kofola s grádmi :) (vtip). Pilo sa veľmi dobre – vonku bolo cca 30 stupňov, slnko pražilo, nuž, čožeby nie. Slušná pena sa držala hádam do konca.

Rytiersky korbeľ

 

5. Rytiersky korbeľ – drobný bonus na záver. Svoj stánok pred Agráčom si rozložila aj Stredoveká Taverna z Nitry a toto na obrázku je Rytiersky korbeľ, pivo s bylinkovou medovinou. Kto má toto kombo rád, určite si ho nenechá ujsť , najlepšie je potom si ešte ísť zastrieľať z luku na terč :). Ktohovie prečo som vlastne zo stánku čakal, že mi dajú ozajstný stredoveký korbeľ, gravírovaný cínový, alebo s dreveným drakom … no, dostal som ho do bieleho plastu (v ostatných stánkoch mali priehľadné plasty). Ale to je len drobnosť na záver. Dali sme si tu napríklad aj pivo Holba v stánku capujeme.sk, ale tam už ozaj nebolo poznať, čo je to za pivo a či je to ozaj Holba :). Pretože tam čapovalo asi 10 báb za 10 pípami a keď sa človek nepozerá, ani nezistí, či sa nepomýlili, lebo všetky pivá v pohároch bez nápisu vyzerajú rovnako :).

Alternatívny spevák, Zoborské slávnosti

O autorovi Zobraziť všetky články

admin