V 90-tych rokoch nebolo luxusnejšieho tovaru ako príbehov z Káčerova. Zlatý vek komiksov, keď v nich ešte nebehali kreslené barbarky v bikinách. Aj keď káčery vlastne chodili tiež bez nohavíc.
„Čo robíš v Trucovni, strýko Držgroš? Čo ti automat na žuvačky zožral desaťcentovku?“ pýtajú sa vážne synovci svojho legendárne lakomého strýka. Humor týchto príbehov presahoval zo zvláštneho alternatívneho vesmíru.
Na západe si Káčerovo užívali deti i dospelí od 30-tych rokov 20. storočia. K nám ostýchavo dorazili až po nežnej revolúcii. Kedže predtým sme mali maximálne k dispozícii len kreslené komiksy v ABC-čkách, každý im prepadol. To už staručký autor Držgroša a jeden z elitných Disneyho výtvarníkov Carl Banks zomieral na leukémiu. Dožil sa 99 rokov a vraj s ním bola sranda až úplne do konca. Každý školák mal vtedy tašku s nejakou Disney postavičkou alebo aspoň mikinu či digitálky.
Firma Disney je síce superbohatá a supermocná a zástupy ich právnikov likvidujú jeden web s nelegálnymi komiksami za druhým, ale aj tak si nepomôžu. Na internete stále pučia nové a nové zdroje, kde sú v ťažkých gigabajtoch úhľadne upratané stohy komiksov od najlepších tvorcov. Dnes sú inak tieto komiksy docela lacné, aj keď tie v stánku sú strašne tenučké a nie úplne kvalitné (to viete, Nemci robia dobré autá, ale ten ich zmysel pre humor…). Zopár tučnejších zošitov sa dá kde tu ešte zohnať a mám pocit, že sa ešte stále vydávajú nové.
Škoda, že dnešné decká nezažili tú atmosféru, keď Káčerie príbehy začali prvýkrát chodiť na STV. Ono dovtedy sa človek v nedeľu večer mohol tešiť maximálne tak na Chvíľku poézie alebo zvetralé pivo v chladničke. A bum zrazu začalo chodiť Káčerovo a Rýchla Rota.
Na prelome tisícročí aj Disney predsa len stratil dych a 10 rokov bol sčasti impotentným gigantom žijúcim z Disneylandov. A tak rozbili prasiatko, tam šupli pár dolárov do Pirátov z Karibiku, tu zase kúpili konkurenčný Pixar a sú späť v hre.