Veverička

Vlci relaxujúci v mláke, urastený jeleň pri východe slnka, elegantné líšky alebo hašteriace sa veveričky – do života divej zveri môžeme nahliadnuť bez toho, aby sme objekty nášho pozorovania rušili alebo nebodaj vytláčali z jeho prirodzeného prostredia. Fotoaparátový lov naberá na popularite spolu so zvyšujúcou sa dostupnosťou a kvalitou fotopascí.

Fotpasce (v angličtine aj trail camera, niekedy dokonca spy, game alebo scout camera) sú dnes šikovné skladné zariadenia, ktoré pracujú iba, keď je v jeho okolí nejak pohyb, samé sa pripoja na internet a pošlú vám úlovky – zábery, ktoré sa za normálnych okolností nedajú získať. Ceny fotopascí sa pohybujú zvyčajne od zhruba 70 do 1000 euro – je jasné, že čím drahšia, tým rýchlejšia reakcia, čistejší a krajší obraz, lepšie nočné videnie, kvalitnejšie uchytenie (skrutky, remienky…) či viac funkcií.

Najlepšie miesta na fotopascu

  • Kde sa reálne pohybuje divá zver. Čiže tam, kde na prechádzke prírodou narazíte na zvieracie stopy, škrabance, ohryzenú kôru, vyryté diery v zemi. Ak máte problém, že divá zver chodí k vášmu hospodárstvu, jednoducho si kamerou postrážite vlastný pozemok (a vtedy sa nestrachujete, že vám fotopascu vezme niečo dvojnohé).
  • Blizko zdroja potravy. Napríklad pri krmítku (dávajte pozor, aby ste zver nevyrušovali), ale možete napríklad na lúku vyhodiť za tašku starej kapusty – niečo sa pri kope určite zastaví. Klasickou návnadou je aj trochu soli, ktorú zver nielen miluje, ale ju aj potrebuje.
  • Blízko potoka alebo napájadla. Zver často zvykne mať vlastné chodníčky, ktoré sú skúsenému oku dobre viditeľné – nikoho neprekvapí, že sú najmä v okolí vodných zdrojov, lebo zver potrebuje piť a pri vode sú jej stopy (prešliapané tunely v tráve atď) v blate najlepšie viditeľné.

Nielen miesto je dôležité – ale aj čas. V zime sa zver pohybuje minimálne. Na konci leta sa začína páriť a na jeseň sa samce v ruji najčastejšie bijú. Zato na jar je zveri najviac – všetky gravídne matky majú potomstvo, ktoré potom začnú v priebehu roka prerieďovať poľnovníci, poľnohospodárstvo, predátori a podobne.

Niekedy sa odporúča umiestniť fotopascu do takej výšky, v akej očakávate zver. Kamera nesmie byť nikdy namierená do slnka a nemala by snímať úzky najblížší priestor, pretože je tu vždy pauza medzi registráciou pohybu a samotným záberom. Nuž a samozrejme – na tienistom mieste. Nielenže to šetrí elektroniku, ale aj znižuje plané poplachy.

Čo sledovať pri nákupe fotopasce? Výdrž batérie, prípojku k operátorovi či Wi-Fi, veľkosť záznamovej karty, kvalitu obrazu, šírku záberu. Niektoré fotopasce sú lepšie pri robení fotiek, iné si poradia aj s videom, najlepšie vám vyhovia vo všetkom a v pekne vysokej HD kvalite. Ak ste dostatočne bohatí, samozrejme, nemusíte ostať len pri jednej fotopasci – viac kamier na pozemku má väčšiu šancu na úlovok.

Pamätajte, že ľudský pach spoľahlivo zneistí zver. Ak sa pri kamere často pohybujete, okolie vami napáchne – a zver typu jeleň má skvelý čuch. Takže musíte občas bojovať s vlastným pokušením. Kameru nepremiestňujte často – ako nejaký rybár začiatočník. Pointa je v trpezlivosti, aj výborné miesta celé dni nevykazujú poriadne zábery. Na druhú stranu, drahý fotoaprát a drahá kamera vyžadujú istú údržbu (a ochranu pred počasím), takže veľa šťastia s plánovaním fotolovu.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin