Konopné pivo Hemp Valley Beer

Konopné pivo Hemp Valley BeerV Mníchove práve skončil Októberfest so 6 a pol miliónom návštevníkov, v Česku Pivní extraliga vybrala pivá do ďaľšieho semifinále v súťaži kvality za rok 2013. A čo sa deje u nás? Očami nezaujatého laika pozorovateľa.

Už asi rok (vraj) aj na Slovensku prebieha propagácia konopného piva a anglickým názvom Hemp Valley Beer, ktorý varí švajčiarsky majiteľ značky v českom pivovare v Novej Pake. Na stránke pivovaru ho ale medzi produktami nenájdeme. Zatiaľ sme nevideli reklamu vo významnejších médiách a podobne, pivo sme našli v jednom stánku s ukecaným promotérom. No, rozhodne je o čom rozprávať.

Konopné pivo, to znie kontroverzne až provokatívne v našich zemepisných šírkach. S ľahkou drogou marihuanou však nemá veľa spoločné – zakázané látky sú podľa všetkého chemicky odstránené, respektíve ide o technické konope, nie klasické. Konope je vraj ako rastlina biologicky podobná chmeľu.

A to v pive vraj dorastá na stráňach švajčiarskych Álp, no nevieme, či je to naozaj tak :). Reklama produktu zrejme mierne zaostáva, keďže v čase písania tohto článku majú na Facebooku zdravých 24 fanúšikov. Mimochodom, vraj je toto pivo jemné afrodiziakum a má svoj prídel vitamínov. A tiež by ho mali nechať kvasiť dosť dlho ako klasický ležiak – toto sú všetky neoverené informácie.

A čo náš názor na pivo? Zelená tretinka nám veru na prvýkrát veľmi nezachutila.  Vyskúšať treba a určite sa nájdu ľudia, ktorým táto chuť bude imponovať. Nám to chutilo ako žihľavový šampón. Možno je to len otázka zvyku. Ťažko povedať. V každom prípade, každý človek má iné chute. No skrátka, je to novinka na stagnujúcom trhu, kde v posledných rokoch prichádzali hlavne cyklistické Radlery a zázvorové pivo-malinovky, vraj obľúbený nápoj britských detí už 250 rokov.

Merchandisingové pivá s pekným obrázkom

Veru, aj k nám už dorazili. Pivá, ktoré lákajú zákazníkov na premakaný obal a pekné logo. Tí, ktorí majú radi fenomenálny seriál Simpsonovci určite vedia, že bola škoda nevyrábať pôvodne fiktívne pivo Duff, ktorým sa nalievajú hlavne Homer a Barney. Dal sa na to jeden Austrálčan a dnes už Duffy vyrába 5 pivovarov po celom svete. Len či sa uchytí aj na Slovensku – tretinková fľaška a plechovka stáli v Tescu na úvod 1,99 eur. Suma riadna teda, ktorá zatiaľ šla na 1,59.  Tri deci slabého piva so slamennou farbou, takmer nijakou penou a nemastnou-neslanou (či skôr slabo pivovou) chuťou, hm. Je to skrátka imidžovka pre fanúšikov seriálu a aspoň by to človek mal vyskúšať – keď už nič iné.

Rovnako dopadlo aj pivo so značkou Austrálskej legendárnej rockovej kapely AC/DC. Nejaký tím grafikov na plechovke poriadne zamakal. Design a odkazy na kapelu sú špičkové, čierny obal piva v regáli vyslovene svieti. Grafický raj. Ale pivo vnútri teda nič moc, hoci má tých 5 % alkoholu. Nie je to úplne zlé pivo, ale za tú cenu… no, cena evidentne ide za to pekné logo :). Na AC/DC pive na slovenskom trhu je veľkými písmenami napísané, že ide o nemeckú kvalitu. Ale inde v zahraničí, napríklad v Kanade, kúpite rovnaké pivo aj francúzskych výrobných liniek. Pivo od žabožrútov, to musí byť za trest.

AC/DC pivo

O autorovi Zobraziť všetky články

admin