Michael Jackson

Michael JacksonMicheal Jackson – Beat it

Predstavovať Michaela, kráľa popu, je nosením dreva do lesa. Rovnako ako vybrať najväčší hit. Za života získal viac ako 600 cien, musel sa veru chudák veľa nabehať, kým to všetko fyzicky prevzal. Michael síce už zomrel, ale jeho duch stále ovplyvňuje svetovú pop music. Bol jedným z desiatich detí a vidíte – ďaleko to dotiahol. Škoda len, že mal sebazničujúcu povahu a pri experimentovaní s výzorom zašiel za hranice.

Village People – YMCA

Tvorcovia niekoľkých klasických disco hitov sa obliekali do zábavných kostýmov. Victor Willis bol policajt, Felipe Rose Indián, Randy Jones naťahoval kovbojskú výstroj, Glenn Hughes vrtel zadkom v motorkárskej koži. David Hodou bol za stavbára a Alex Briley dôstojník. Skrátka fór pre obecenstvo v gay baroch. Skupinu ale rýchlo prijala široká verejnosť fanúšikov.

A-ha – Take on me

Títo Nóri si už svojich 15 minút slávy užili. Hrali aj na sprievodnom koncerte pri odovzdávaní Nobelovej ceny. V roku, keď sa rozpadli, dosiahli v obchodnom svete rekordný obrat. Ich starý hit Take on me si určite každý pamätá, menej ľudí vie, že ešte stále koncertujú. Ich posledný album je Foot of the Mountain z roku 2009.

ABBA – Dancing Queen

Švédska štvorka (nič v zlom) ABBA dokázala v pop music to, čo Beatles vo svete rocku. LP-čka s ich nahrávkami húfne zaplavovali aj krajiny v nepriateľskom Ost bloku a to vtedy nebolo úplne zvyčajné. Samozrejme, ich úspech poznajú všetci od USA po Nový Zéland, dokonca vznikla aj teenagerská skupina, ktorá ich akože kopíruje a zrejme z toho je aj dosť ryže. Svojho času továreň na hity. S piesňou Waterloo vyhrali Eurovision.

Alphaville – Forever Young

Nemci s frontmanom Marianom Goldom (ktorý má v občianskom preukaze neprívetíve meno Hartwig Shierbaum) síce nepredávali kvantá albumov ako kolegovia na tejto stránke, ale ich hity ako Forever Young alebo Big in Japan tak nejak patria do výkladnej skrine svetového popu. Majú na konte trinásť albumov, posledný z roku 2005. Aj u nich platí, že začiatok bol obrovský plameň, ktorý sa časom zmenil v postupné tlenie.

Boney M – Rasputin

Čo by to bolo za diskotéku bez nejakého toho kusu od Boney M. Formáciu dal dohromady neúspešný nemecký spevák, ktorý si vravel, že černošská hudba má niečo do seba. Tri speváčky a tanečníka zohnal z rôznych exotických krajín a začali koncertovať pred chladným publikom v Beneluxe. Členovia skupiny sa pomerne často menili, jednu speváčku napríklad nebavilo otvárať ústa na playback.

Modern Talking

Najúspešnejšie duo z Nemecka alias Europop ako vyšitý. Thomas Anders a Dieter Bohlen spolu najskôr vydržali hrať len tri roky, počas ktorých prišli s megahitmi a priznajme si to, aj kôpkou fotiek, na ktorých vyzerajú pekne teplo. Telenovela so  sólovými kariérami, spájaním sa, comebackami a rozpadmi ale pokračovala. Naše hity budú žiť večne, vravia chlapci a majú pravdu, do konca života z nich môžu veselo žiť.

O autorovi Zobraziť všetky články

admin