Svojho času som žil ešte v presvedčení, že flashové hry sú len na zabitie krátkodobo trvajúcej nudy v práci, v škole, doplňte si svoje. Až kým som sa nepristihol pri tom, ako sa mi jeden nudný večer pretiahol do hlbokej noci. Bolo to konkrétne pri hre Monsters´Den: The Book of Dread. To už bolo dávnejšie, odvtedy som sa nalomil aj na iné namotávky. Napríklad:
Monster´s Den: Chronicles
V perexe som zmieňoval Monster´s Den: The Book of Dread. To je, prosím pekne, druhý diel Monster´s Den série od Armor Games. V princípe ide o, dovolím si povedať, hardcore RPG s ťahovým systémom boja. Príbeh je prostý: vlezte do podzemia, lebo niekto nejako niekde zase ohrozuje celý svet. Také, povedzme, klasické RPG klišé, ale zas, čo nového človek vymyslí. Pri Monster´s Den je dôležité a to adiktívne niečo iné. Herný systém. Na začiatku svojho „dobrodružstva“ si zvolíte partiu, s ktorou sa prebíjate podzemím. Na výber sú klasické „classes“ ako warrior, mage, cleric, rogue a ranger.
No a potom hybaj ho do dungeonov. Tam stretávate a zabíjate menšie či väčšie skupinky príšer. Každý váš hrdina sa vyvíja, rozvíjate mu atribúty či pridávate body do kúziel. Aktívnych alebo pasívnych. V hre sa stretnete s ohromným množstvom predmetov, môžete si ich vylepšovať nejakými tými orbmi a pod. Jednoducho veľmi chytľavá hra.
Zahrajte si Monster´s Den: Chronicles
Dungeon King
Dungeon King je hra, ktorá poteší oko i hráčske srdiečko, ale už menej myšku. Ide totižto o hack-and-slash sekanicu. Oplýva naozaj famóznou, i keď takou potemnelou (ale tak, čo čakať v podzemných kobkách, že…) grafikou, ktorú podčiarkuje aj zaujímavá zvuková kulisa.
Hráčovou úlohou je chopiť sa sekery, ktorú v rukách zviera hrdina, zrejme nejaký barbar. A potom už len brázdiť podzemím, vyvražďovať všetko, čo sa hýbe a rozmlátiť všetko, čo sa tvári, že by sa rozbiť dalo. Nikdy nevedno, čo sa v nejakom sude či truhlici môže ukrývať. Najviac sa potešíte zrejme červeným fľaštičkám so životodarnou tekutionou. Pri množstve nepriateľov jej treba celkom dosť. Ono, po smrti sa nič tragického nestane, len prídete o pár ťažko získaných zlatiek.
Keďže ide o barbara, veľa kúziel nepoužíva, v podstate sa postupne s levelmi odblokujú len tri. Nejaké vrhanie sekerou, ďalej taká pirueta so sekerou, ktorá celkom slušne zdecimuje pekné masy. Ostatným skillom je plušný stun so slušnou útočnou silou.
Jediným problémom je, že bezplatné je len demo s dvomi dungeonmi, ale na druhej strane, Dungeon King za tých pár € stojí.
The Last Stand: Union City
Touto hrou ukončím triádu RPG flash fajnoviek. The Last Stand: Union City sa odohráva… no ako by to bolo, keby sme v súčasnom „zombie hype“ vynechali nemŕtvych. Odohráva sa v súčasnosti. Napriek tomu, že to nie je fantasy svet (ale skôr hororový), spomedzi našej trojice má najsilnejšie RPG prvky – komunikujete s NPC, plníte ich questy, objavujete svet, množstvo predmetov apod.
Hra je celkom premyslená, v prípade, že si vyberiete survival mód, je aj celkom zložitá. Vaša postava musí dodržiavať spánkový režim, piť, jesť apod. Suma sumárum, toto je naozaj slušné RPG, so slušnou príbehovou líniou a aj slušným systémom hrania. Popravde, niektoré prvky mi vyvolalo spomienky na starý dobrý Fallout.